Yüz yüze sınava girmeyen sınıfta kalacak – HaberEvi Tüm Haberler

Okulların 31 Ağustos’tan itibaren derece derece ve seyreltilmiş olarak açılmasının ardındaki öğrenciler ya okula gitti veya velilerinin ricası doğrultusunda evlerinde kalıp uzak eğitimlerini sürdürdü. Okula gitmeyen aralıklı sayılmadı, diğer bir deyişle işe gelmeme sebebiyle sınıfta kalma bu sene rafa kaldırıldı. Takriben iki aydır açık olan okullarda dersler devam ederken, gözler sınavlara çevrildi. Milyonlarca öğrenci bu sene sınavların yapılıp yapılmayacağını ya da nasıl yapılacağını merak ediyor.

SINAVLAR YÜZ YÜZE

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okula devamı gerekli tutmazken, sınavların yönetmelik gereğince okulda mutlaka yüz yüze yapılacağı mesajını çoğu kez verdi. Okullarda imtihan dönemi geldi. Ancak, bugüne dek her sene kasım ortasında başlayan birincil sınavların bu yıl nasıl yapılacağı konusunda henüz bir yorumlama yapılmadı. Bir Takım özel okullarda sınav takvimi açıklandı, hatta bazıları imtihan yapmaya başladı. Bu hafta bir takım okullar velilerine gönderdikleri yazıda, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen mesaj doğrultusunda yazılı sınav takvimlerinin beklemeye alınması talimatı gelmiştir. bu nedenle 23 Ekim’den itibaren sınavlar beklemeye alınmıştır. Sınavlar ile ilgili yeni bir talimat gelene kadar dersler ilgili sınıflarda yüz yüze, diğer sınıflarda online olarak devam edecektir” dendi.

2 SÜREKLILIK GÜNDEMDE

Bu açıklamanın ardındaki bir araştırma yaptım. Pandemi sebebiyle yüz yüze olacak okul sınavlarına yönelik edindiğim bilgilerde öbür senaryolarla karşılaştım.

İlk süreklilik şu: Uygulamalı dersler olan müzik, karoser eğitimi, fotoğraf gibi derslere not verilmesinde bakanlık özellikle ilkokul ve ortaokulda elastik bir program izleyecek. Bu derslerde notlar yüz yüze sınavlarla yok, büyük ihtimalle ödevlerle verilecek. İkinci süreklilik ise şöyle: Matematik, fen bilgisi, Türkçe, tanıdık olmayan dil gibi akademik derslerde mutlaka ve mutlaka yüz yüze yazılı imtahan yapılacak. her zaman olduğu gibi bu derslerde asgari iki imtihan yapılması başlıca.

Bakanlık koridorlarında konuşulan senaryolardan biri de bu akademik derslerde iki sınavdan birinin yüz yüze okulda yapılması. İkinci sınavın ise performans ya da proje olarak notlandırılması. Buradaki kasıt da dezavantajlı gruplara refah karşılamak.

HİÇBİRİNE GİRMEZSE…

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ne olursa olsun siklet verdiği en kayda değer nokta ise her öğrencinin 4’üncü sınıftan itibaren her dersten iki notunun olması. Yüz yüze yapılan sınava girmeyenler ne yazık ki bu sene başarısız sayılacaklar. İkinci dönem de bu şekilde devam ederse ve öğrenci sene her tarafında okulda yapılan yüz yüze sınavların hiçbirine katılmazsa ya derslik tekrarı yapacak, veya sınıfta kalacak.

ÖZEL DURUMDA EVDE SINAV

Sınava katılamayacak özel durumu olan öğrenciler bunu belgelendirirse evinde sınava girecek. Yeniden etmekte avantaj var, bütün bunlar yüz yüze ve uzaktan eğitimin bugünkü koşullarda karma olarak devam etmesi halinde geçerli. Pandeminin seyrine kadar yeni kararlar alınması laf konusu olursa bu koşullar da baştan düzenlenecektir.

YÜZ YÜZE SINAVLAR 20-25 GÜNE YAYILACAK

Yüz yüze yapılacak sınavların 15 Kasım’dan itibaren 20-25 gün süreye yayılması hedefleniyor. Konferans salonu, kütüphane gibi büyük mekanı olan okullar isterlerse birkaç günde bu sınavları yapabilecek. Sınavlar yoğunluk olmayacak şekilde gerçekleşecek. hemen bir sınıfta kaç birey varsa pek öğrenci o gün sınava girecek. Oysa, tüm yetki okulun maddi şartlarını en iyi haberdar olan birey olan okul müdürlerinde olacak. Bakanlık burada yetkiyi iyice müdürlere bıraktı. Tek şartı pandemi koşullarına yerinde sınav koşullarının öğrencilere sunulması.

40 DAKİKA VAKIT

Her ne kadar bu sene pandemi nedeniyle dersler 30 dakika ile sınırlandırılsa da sınavlar için verilen vakit 40 dakika olacak. Her gün maksimum iki sınav yapılacak. Her dersin öğretmeni sınavı olağan şartlarda nasıl yapıyorsa, bu yıl da benzer koşullar geçerli olacak. Öğrenci bilmediği yeni bir şeyle karşılaşmayacak.

PERFORMANS YA DA PROJE

Ulusal Eğitim Bakanlığı, her derste öğrencinin başarısını bugüne kadar iki sınavla ölçüyordu. Bu sene uzak eğitim devam ettiği için bir takım öğrenciler yeterince peşine düşüp takip edilemiyor. Bazı öğrenciler için uzakta eğitimin verimli olmadığı, bazılarının öğrenme kaybı yaşadığı göz önüne alınarak ikinci sınavın performans ya da proje notuyla yapılma ihtimali öne çıkıyor. Ama, bu konuda az önce belirlenmiş karar değil. Son kararı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk verecek.

ARA TATİL 16-20 KASIM

Ulusal Eğitim Bakanlığı engebeli geçen bu eğitim döneminde çalışma takvimini tıpkı işletmeyi hedefliyor. Oysa, önümüzdeki günlerde her tarafta bir değerlendirme yapılacak. Bu yılki takvime kadar 16-20 Kasım’da ara tatil yapılacak. Eğer her şey yolunda giderse bu tarihler aralarında ara tatil yapılacak.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir