Yunanistan’la diplomatik temas | Video – HaberEvi Tüm Haberler

İki ülke aralarında NavTex krizi yaşandı. Hatta sıcak çatışmanın eşiğine gelindi. Diplomasinin devreye girmesiyle gerilim düştü. Acilen Türkiye ve Yunanistan dördüncü kere masaya oturmaya hazırlanıyor.

Ulusal Savunma Bakanı Akar bu mesajları verirken, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten de benzer bir mesaj geldi. Miçotakis “Türkiye ile görüşmelere ve diyaloğa açığız oysa bunu onların baskıları, zorlamaları altında yapamayız” dedi.

Derhal gözler yapılması planlanan toplantılarda. Taraflar daha önce iki ülke arasında, uçuş hattından kıta sahanlığına, adaların Yunanistan göre silahlarındırılmasından Doğu Akdeniz’e kadar çoğu başlığı askeri heyetlerin ağırlıklı olarak katıldığı teknik görüşmelerle masaya yatırıyordu.

Geçtiğimiz yıl bu görüşmeler tam 3 defa sırasıyla ülke başkentlerinde yapılmış, ardından görüşmeler gerginlik sebebiyle rafa kaldırılmıştı.

Hemen iki ülke bu görüşmelere kaldığı yerden devam etmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda, Ankara Atina’dan gelecek askeri heyeti ağırlayacak.

Ankara’nın mesajı, Yunanistan ile bütün sorunları önkoşulsuz görüşmeye hazırız şeklinde. Yunanistan ise yalnızca Ege Denizi’ndeki sorunların masaya yatırılmasından yandan. Türkiye ise aynı zamanlı olarak Kıbrıs açıklarındaki enerji kaynaklarının hakça paylaşımı için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Rum Kesimi arasında gayriresmi görüşmelerin başlamasını istiyor.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir