Washington, ABD’nin 51. Eyaleti oluyor – HaberEvi Tüm Haberler

ABD’de başkent Washington’a eyalet statüsü kazandırmak için hazırlanan tasarı kabul edildi. Temsilciler Meclisinde bugün yapılan oylama ile Washington’a eyalet statüsü verilmesi tasarısı 232’ye aleyhinde 180 oy ile kabul edildi. Başkente eyalet statüsü verilmesini destekleyen Demokratlar, Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi liderliğinde evet oyu kullandı. Pelosi, uzun zamandır başkentin düşük statüsü nedeni ile ciddi haksızlığa uğradığını savunuyordu. Dizayn, bir sonraki aşamada ise Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu oluşturduğu Senato’da oylanacak.

Beyaz Saray, geçmişte yapmış olduğu açıklamada Başkan Donald Trump’ın Washington’ın 51. eyalet olmasıyla ilgili yasa tasarısının önüne gelmesi halinde veto edeceğini açıklamıştı. Trump, Washington’a eyalet statüsü verilmesinin Temsilciler Meclisi ve Senato’da daha fazla Demokrat vekilin olmasına yol açacağına inanıyor.

öte taraftan Washington, idari açıdan herhangi bir eyalete tabi bulunmazken, özel statüye sahiptir. Başkent uç olarak, federal devlete bağlıdır. Kentin belediye başkanı vardır ama valisi yoktur. Kenti kongrede temsil eden kongre üyesi bulunur ancak bu üyenin oy hakkı yoktur. Bölgeyi temsilci senatörde bulunmamaktadır. Alan sakinleri 1961 yılında Anayasa’nın 23’üncü maddesinde yapılan değişikliğine değin Başkanlık seçimlerinde oy hakkı bulunmuyordu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir