Vakalarla birlikte karamsarlık de artıyor – HaberEvi Tüm Haberler

Vakalarla birlikte kötümserlik de artıyor

Haber Merkezi

Araştırma şirketi Ipsos, “Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması”nın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştıramaya kadar yurttaşlar, sadece sosyal hayata katılırken yok; hastaneye gitmek, toplu taşıma uygulamak ve markete gitmek gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılarken deha ciddi üzüntü duyuyor.

Ipsos’un araştırmasına kadar, her 10 kişiden 7’si hastaneye gitme ve toplu nakliye yararlanma konusunda önemli endişe taşıdığını belirtiyor. Araştırmaya katılan yurttaşların yüzde 82’si de markete-süpermarkete gitme konusunda evhamlı olduğunu ifade etti.

KÖTÜMSER HİSSEDENLER İKİ KATINA ÇIKTI

Araştırmaya kadar, salgının ülke üzerindeki etkileri konusunda karamsar hissedenlerin oranı son bir ay içinde iki katına ulaştı. Yurttaşlara son bir hafta içinde koronavirüs salgınının genel etkileri hakkında hislerini sorulduğunda, yüzde 66’sı daha kötümser olduğunu söyledi. Bu oran Ekim ayında ise yüzde 33 seviyesindeydi.

MARKETE GİTMEK BİLE ENDİŞE KAYNAĞI

Ipsos’un Türkiye CEO’su Sidar Gedik araştırmaya ilişkin değerlendirmesinde ise şunları söyledi: “Her ne kadar bireysel önlemlerin önemi fazla büyükse de son haftalarda toplumda giderek artan bir karamsarlık duygusu hakimdi ve vatandaşların büyük kısmı devletin genel önlemler almasını bekliyordu, istiyordu. Büyük yetişkinlik toplu nakliye uygulamak ve hastaneye gitmekten büyük üzüntü duyuyor, zaruri bir gereklilik olmasına rağmen markete gitmek bile endişe kaynağı.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir