Ümit Özdağ’dan son dakika açıklaması! Ümit Özdağ kimdir? Ümit Özdağ ne dedi? – HaberEvi Tüm Haberler

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Politikayla ilgilenen ve açıklamaları takip eden pek çok insan Ümit Özdağ’ın kim olduğunu araştırıyor.  
Ümit Özdağ kimdir?

3 Mart 1961 yılında dünyaya gelen Ümit Özdağ Japonya’nın Tokyo şehrinde doğmuştur. Türk siyasal bilimler profesörü, siyasetçi ve yazar olan Ümit Özdağ, Münih Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonradan uzun yıllar üniversitelerde ders vermiş ve 2001 yılında profesörlük unvanı almıştır.

Münih Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonradan uzun yıllar üniversitelerde ders veren Ümit Özdağ, 2001 yılında profesörlük unvanını aldı. 1999’da Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni, 2003’te Diyanet Araştırmaları Merkezi’ni, 2006’da ise 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’nü kurdu. Bu düşünce kuruluşlarında yaptığı çalışmalarla ve yayınlarla Türk dış politikasına katkıda bulundu. Hâlen 21. Asır Türkiye Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.

MHP’nin 19 Kasım 2006’da yapılacak 8. Olağan Kongresi öncesinde Devlet Bahçeli’ye karşı genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Oysa kongreden 2 gün önce MHP yönetimi kadar partiden ihraç edilmesi üstüne kongrede aday olamadı. Duruşma kararıyla bitmiş MHP üyesi olan Ümit Özdağ, partisinin Gaziantep 1. sıra adayı olarak girdiği Haziran ve Kasım 2015 genel seçimlerinde TBMM milletvekili seçildi. 14 Kasım 2015’te MHP Genel Başkan Yardımcılığına getirildi; parti içi demokrasi gereğince kongre düzenlenmesini talep ederek 24 Şubat 2016 tarihinde bu görevinden istifa etti. 9 Nisan 2016’da MHP Genel Başkanlığına namzet olduğunu açıkladı.

Ümit Özdağ siyasi hayatı

2005 yılında MHP Genel Başkanlığına aday olan fakat adaylığı kabul edilmeyen Özdağ, benzer sene partisinden de ihraç edilmiştir. 2008 yılından itibaren Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyeliğine geri dönen Özdağ, 2005 yılından bu yanlamasına da 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü başkanlığını yürütmektedir.
2010 yılında bitmiş MHP üyesi olmuş ve 12 Haziran 2011’de yapılan parlamento seçimlerinde partisinin İstanbul 2. bölge 4. bayağı milletvekili adayı olmuştur. 21 Mart 2015 günü yapılan MHP 11. Klasik Büyük Kurultayı’nda MHP MYK Üyesi seçilmiştir.

7 Nisan 2015’te MHP Gaziantep 1.sıra Milletvekili adayı olarak kayıtlı, 7 Haziran günü yapılan seçimlerde meclise girmiştir. 1 Kasım 2015’te yapılan erken seçimde de tekrar MHP Gaziantep 1.sıra Milletvekili adayı olarak kayıtlı, 1 Kasım günü yapılan seçimlerde meclise girmiştir.

14 Kasım 2015 tarihi itibarıyla MHP Genel Başkan yardımcısı olmuştur. 24 Şubat 2016’da “MHP klasik üstü kurultaya gitmelidir” diyerek Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etmiştir.

23 Mart 2016 tarihinde MHP Genel Başkanlığına adaylığını koymuştur.

Ümit Özdağ akademik kariyeri 
Ümit Özdağ, 1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1990 senesinde “Atatürk ve İnönü Döneminde ordu-siyaset ilişkileri” konulu çalışması ile siyaset bilimi doktoru olmuştur. Prof. Dr. Özdağ, 1993 yılında “Menderes Döneminde ordu-siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs askeri hareketi” konulu tezi ile siyasal kuram doçenti unvanını almıştır.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, 1994 yılında Avrasya Dosyası adlı üç aylık uluslararası ilişkiler ve stratejik çalışmalar dergisini çıkarmaya başlamış ve editörlüğünü yapmıştır. 1980’lerin sonundan itibaren terörizm ve ırksa sorunlar konularında araştırmalar yapan Özdağ, 1995 senesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu illerimizden göç bölge illerde sosyopolitik içerikli saha araştırmaları yapmıştır.

Ümit Özdağ, 1997-1998 senelerinde ABD’de Baltimore’da Towson Üniversitesi’nde küreselleşme, Avrasya’da ırksa sorunlar konularında araştırmalar yapmış ve benzer konularda ders vermiştir. Ümit Özdağ, 1999 senesinde stratejik araştırma merkezi Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (ASAM) kurmuştur. 2000 yılında ASAM’a yan olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur. Özdağ, ASAM’ın 2004 senesine kadar başkanlığını ve yönetim kurulu başkanlığını yürütmüştür. 2001 yılında profesör olan Ümit Özdağ, 2005’te Gazi Üniversitesinden ayrılmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Gaziantep milletvekili Ümit Özdağ partiden ihraç edildi. Vatandaşlar Ümit Özdağ’ın partiden niçin ihraç edildiğini merak ediyor. MHP Gaziantep milletvekili genel başkanlığa da adaylığını koymuştu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir