Ukrayna: Rusya, yeni bir hamle başlatabilir – HaberEvi Tüm Haberler

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksi Neyjpapa, Rusya’nın altı yıl önce ilhak ettiği Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nda su sorunuyla karşılaştığına değindi. Neyjpapa, Rusya’nın, daha önce yarımadaya Dinyeper Nehri’nden su nakleden Kırım Kanalı’nı ele geçirmek için Herson iline atak yapabileceğini dile getirdi. Kendilerinin durmadan bu ihtimale karşısında hazırlandıklarını anlatan Neyjpapa, Ukrayna’nın geliştirdiği Neptün füzelerinin, Ukrayna denetimindeki topraklardan, Rusya’nın ele geçirdiği Kırım’ın Sivastopol üssünü vurabilecek güçte olduğunu kaydetti.

“DENİZ KUVVETLERİNİ GÜÇLENDİRİYORUZ”

En büyük hedeflerinin Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ni geliştirmek olduğunu kaydeden Oleksi Neyjpapa, donanma için Karadeniz ve Azak Denizi sahilinde ayrı yerlerde yeni üsler kurulması projesiyle uğraştıklarını, bu vesile ile Ukrayna donanmasının sadece Odessa ve Oçakov’daki minik limanlarla yetinmeyeceğini dile getirdi. Komutan Neyjpapa, kendisinin en büyük hedefinin, Rusya’dan böyle bir saldırı olduğu takdirde Ukrayna’nın birincil darbeyi karada değil, denizde karşılaması olduğunu kaydetti.

Rusya, 2014 yılının Mart ayında, Ukrayna’daki devrim şartlarından yararlanarak Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nı ele geçirmiş ve burada düzenlediği bir referanduma dayanarak, ilhak ettiğini açıklamıştı.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir