Türkmen Cephesi lideri Salihi Irak’ta kararlılık çalışmalarını değerlendirdi – HaberEvi Tüm Haberler

Salihi, Türk Servet Vakfının (THO) düzenlediği özel bir webinarda Irak’taki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak’ın kuzeyine düzenlediği Pençe-Kartal Operasyonu’na desteğini belirten Salihi, bu operasyonun PKK terör örgütünün Irak’taki sığınaklarını hedef aldığının ve Irak için de sorun olan terör örgütünü ortadan kaldırmaya yönelik olduğunun altını çizdi.

Salihi, Kovid-19 salgını ile DEAŞ ve PKK gibi terör örgütlerinin Irak’ta yol açtıkları çatışmaların Irak’ta kararlılık konusunda engel teşkil eden iki manâlı konu olduğunu söyledi.

Bu iki sorunun yanı sıra uluslararası toplumun Türkmenler gibi azınlık gruplara yeterince odaklanmadığını belirten Salihi, Türkmen toplumunda son zamanlarda çoğalan etkinliğinin bu durumu değiştirebileceğini umut ettiklerini söyledi.

Ülkede istikrarın ama “aşırıcı” grupların ortadan kaldırılması ile olası olabileceğini anlatan Salihi, bunun da uluslararası toplumun ülkedeki bütün gruplarla meslek birliğini artırmasıyla muhtemel olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Kovid-19 salgınının ülkedeki kararlılık çalışmalarını zorlaştırdığını kaydeden Salihi, buna karşın özellikle de ülkedeki genç nüfusun istikrar için çalışmasından memnun etme duyduklarını dile getirdi.

Fakat Türkmen lider, terör örgütlerinin varlığının yanı sıra Irak’ta devamlı askeri operasyonların da kararlılık çalışmalarını sekteye uğrattığına işaret etti.

Salihi, ABD’nin Irak’ta sadece radikal örgütlere odaklandığını belirterek bu konu dahil bölgedeki öteki konularda da Washington’un Türkmenlerle çalışmasının önemine şive yaptı.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir