Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar – HaberEvi Tüm Haberler

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. Aktüel verilere göre, son 24 saatte 116 bin 565 Kovid-19 testi yapıldı, 1894 kişiye rahatsızlık tanısı konuldu.

Son 24 saatte 74 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, 1512 birey iyileşti. Böylece Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 306 bin 939’a yükseldi.

Toplam deneme sayısı 12 milyon 641 bin 126’ya ulaştı. Hasta sayısı 351 bin 413, vefat sayısı 9 bin 445, ağır hasta sayısı 1545, faal hasta sayısı 35 bin 29 oldu.

Haftalık verilere göre bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 5,6, yatak doluluk oranı yüzde 48,1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65,2, ventilatör doluluk oranı yüzde 32,1, sıradan temaslı tespit süresi 7,5 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,6 olarak kayıtlara geçti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından günlük verilere ilişkin yaptığı paylaşımda, bugün 1894 yeni hastanın tespit edildiğini, ağır hasta sayısının ise 1545’e yükseldiğini belirterek, “Afiyet çalışanlarımızın hastaları iyileştirmek için sarf ettiği gayreti biz de tedbirlere uymak için sarf etmeliyiz. Tedbirlere uyarak birlikte mücadeleye destek verin.” ifadesini kullandı.

– 5’inci ve 9’uncu sınıflarda yüz yüze eğitim başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın peşinde millete seslendi.

Toplantıda değerlendirdikleri bazı hususları paylaşacağını aktaran Erdoğan, ilk önce ulaşım araçları almak üzere fazla sayıda insanın bir arada bulunduğu mekanlar ve etkinliklerle ilgili denetimlerin etkin şekilde sürdürüleceğini, bilhassa temaslı şahısların takibinin çok daha sıkı şekilde yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “yerli aşı çalışmalarında 2 hafta içinde insan üzerinde deneme safhasına ulaşılacağının görüldüğünü” belirterek, şöyle devam etti:

“Dünyadaki aşı çalışmalarının ülkemize uygulanabilirliği hususunda da manâlı gelişmeler kaydettik. Bu husustaki maddesel adımları yıl sonuna atmış olmayı ümit ediyoruz. Hedefimiz önümüzdeki bahar aylarına değin aşı meselesini iyice çözmektir. Eğitimde yeni bir adım daha atarak ortaokullarda 5’inci sınıflarda, liselerde 9’uncu sınıflarda yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerini 2 Kasım tarihi itibarıyla başlatıyoruz. Halen uzaktan eğitimin sürdüğü öteki sınıflarla ilgili tarihi de gelişmelere bakarak en yakın zamanda kamuoyuna ilan edeceğiz.”

Erdoğan, salgın döneminde “sosyal yardım”, “kısa egzersiz ödeneği”, “işsizlik ödeneği”, “normalleşme desteği” gibi başlıklar altında milletin hizmetine sundukları kaynak tutarının 39 milyar lirayı bulduğunu belirtti.

– AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ’ın Kovid-19 testi pozitif çıktı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, karoser kırgınlığı şikayetiyle TBMM Hastanesine başvurduğunu belirtti.

Burada yapılan Kovid-19 testinin artı çıktığını kaydeden Dağ, “Hekimlerimizin tavsiyeleri doğrultusunda çare sürecimi evde geçiriyorum. Dualarınızı bekliyorum.” ifadesini kullandı.

– Ankara Mamak’ta toplu ulaşım araçlarında Kovid-19 tedbirleri denetlendi

Ankara’nın Mamak ilçesinde yeni herif koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri dahilinde toplu ulaşım araçlarında denetim yapıldı.

Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı ile Mamak Belediye Başkan Vekili Ercan Kınacı’nın katıldığı denetimlerde, Mamak Caddesi’nde durdurulan otobüs ve dolmuşlarda maske ve sosyal mesafe kurallarına armoni ile alınan tedbirler incelendi.

Sürücülerden araçlara kapasite üstünde ve maskesiz gezgin almamalarını isteyen Sırmalı, yolcuları da maske ve uzaklık kurallarına uymaya ağırlama etti.

Denetimlerin ardından gazetecilere açıklamalarda yer alan Ali Sırmalı, şoförlere ve yolculara uyarılarda bulunduklarını belirterek, denetimlerle salgınla mücadelede alınacak tedbirler konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

İçişleri Bakanlığının talimatı doğrultusunda 7 gün boyunca7 ayrı alanda denetimlerin süreceğini kaydeden Sırmalı, vatandaşlardan kurallara uymaları konusunda hassasiyet beklediklerini dile getirdi.

– İstanbul’daki Kovid-19 denetimlerinde 713 cezai, 28 yönetimsel işlem uygulandı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“İstanbul’da 19 Ekim’de koronavirüs ile uğraş kapsamında ‘Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri’ne yönelik 415 ekip, 998 personel ile 4 bin 586 meslek yerine denetleme yapıldı. 299 meslek yeri uyarıldı. 713 cezai, 28 idari canice uygulandı. 2 meslek yeri faaliyetten men edildi.”

Yerlikaya, paylaşımında denetimlerden bir fotoğrafa da yer verdi.

– İstanbul’da toplu taşıma araçları ve öğrenci servislerinde koronavirüs denetimi

Kovid-19 önlemleri kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Yoklama Şubesi ekipleri, kentin her iki yakasında otobüs, dolmuş, ticari taksiler ve servis minibüslerinde kontrol gerçekleştirdi.

Denetimlerde sürücülerin doküman kontrolü yapılırken, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı da kontrol edildi.

Kurallara uymayan sürücü ve yolculara cezai işlem uygulandı.

Denetimler gün boyu devam etti.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir