Türk bilim kadını bir prensip imza atacak – HaberEvi Tüm Haberler

Türkiye’de birincil kere tıbbi ve cerrahi eğitimde kullanılmak üzere sentetik doku ve organ modelleri üreten Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Özge Akbulut, yeni projesi ile İngiltere’nin en önemli fon kuruluşlarından olan Newton Prize Başkanlık Ödülü’ne aday gösterildi. Meme cerrahisi alanında online eğitim ile pratik eğitimi bir arada sunan projeye birinci olması durumunda 500 bin sterline varan bir fon sağlanacak.

Meme kanseri tedavisinde cerrahların dinç dokuyu olabildiğince koruyarak tümörleri çıkarmasını karşılayan onkoplasti eğitimi üstüne çalışan Dr. Akbulut, çalışmalarını Milliyet’e anlattı.

‘Kadınlar için kayda değer’

Meme kanserinin dünyada kadınlar aralarında en sık görülen kanser türü olduğunu ve meme cerrahisinin büyük tartı kazandığını dile getiren Dr. Akbulut, “Tasarladığımız ve ürettiğimiz meme modelleri cerrahların özellikle meme koruyucu teknikleri öğrenmelerine ve pratik kazanmalarına katkı maddesi sağlıyor. Bu hastalığın tedavisinde ‘meme koruyucu’ teknikler son yıllarda oldukça öne çıkmış durumda. Çünkü kadınlar için tıbbı işlemler dek memenin işlem sonrasında düzgün kalması da önemli.

genelde tedavilerini de etkiliyor. Bu modeli Türk Senoloji Akademisi’yle birlikte geliştirdik. Türkiye’nin dıştan dünyanın bir fazla ülkesindeki cerrahlara, kuruluşlara da bu modelleri veriyoruz. Derhal ise bunu bir adım öteye taşımayı hedefliyoruz” dedi. Dr. Akbulut yeni çalışmalarını şöyle anlattı: “Pandemi sebebiyle, dünyanın çoğu uygun Mart’tan itibaren çok büyük bir çabuk online eğitime geçildi ve yüz yüze yapılması planlanan eğitimler iptal oldu. Bu iptallere, meme kanseri operasyonlarında memelerin estetik yapısını korumayı öğreten onkoplasti kursları da dahil. Cerrahlara sadece online eğitim devretmek tatmin edici değil. Biz cerrahlara online ve somut eğitimi bir arada nasıl veririz diye düşündük ve bir sistem oluşturduk.

Cerrahların var olan meme modeli üstünde çalışırken el ve göz hareketlerinin takip edilebileceği ve bu sayede de performanslarının ve öğrenme seviyelerinin değerlendirilebileceği bir inşa önerdik. Bu seviyede bir eğitim dünyada şu asıl dek hayata geçirilmedi. Online ama aynı zamanda bedensel eğitimi tıbbi olmayan bir ortamda verebilmek cerrahların laboratuvara girme imkanları yokken bulundukları yerde çalışmalarına devam edebilmelerini sağlayacak. Bu sistem cerrahi eğitimi dünyanın her uygun ulaşılabilir kılacak.”

‘Ön incelemeler başladı’

Projede, İngiltere’de onkoplasti alanında master veren tek programa sahip East Anglia Üniversitesi’nden Dr. Sue Down, göz takibi ile performans değerlendirmesi yapan teknolojinin geliştiricisi Optomize Ltd. ve Heriot-Watt Universitesi’nden Dr. Mel McKendrick ve Kraliyet Mühendislik Akademisi (Royal Academy of Engineering) ile birlikte çalıştıklarını dile getiren Dr. Özge Akbulut, şunları anlattı:

“Oluşturacağımız online program cerrahların beraber öğrendikleri bir platform olacak. Model üstünde çalışan cerrahlar öteki cerrahlara ve bilirkişi cerrahlara soru sorabilecekler.

şu anda projenin ön çalışmalarına da başladık, başka fonlara da başvuracağız. Bunu tamamladığımızda, ayrıca meme modeli üstünde eğitim veren ayrıca de öğrenme takibinin yapılabileceği bir online platform meydana getireceğiz. Bu da dünyada bir birincil olacak. Biz geride kimseyi bırakmadan herkesin cerrahi eğitime ulaşmasını sağlamak istiyoruz.”

MIT ve Harvard’da incelemeler yaptı

Dr. Özge Akbulut lisans eğitimini, 2004 yılında Sabancı Üniversitesi Araç Gereç Bilimi ve Mühendisliği programında tamamladı. Doktorasını yeniden aynı alanda, MITOS’te biyomoleküler aletlerin düşük maliyetli üretimi ve yüzey bilimi üzerine yaptı (2009). Doktora-sonrası çalışmalarına Harvard Üniversitesi’nde kaynakları kısıtlı bölgeler için araç ve teknikler geliştirerek devam etti. Özge Akbulut, 2012’ten bu yandan Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve aynı zamanda cerrahi simülasyon platformu üreten Surgitate’in kurucu ortağı.

‘Projemizi 1.5 sene içinde tamamlarız’

Projeyi Türkiye’de Türk Senoloji Akademisi ve Ayrım Labs, İngiltere’de Meme Cerrahisi Derneği (Association of Breast Surgery) de destekliyor.

şimdi meme modeli ile başlayan sistemin önümüzdeki yıllarda başka organlar için de geliştirilebileceğini anlatan Dr. Akbulut, “Bu projenin 1.5 yılda tamamlanacağına inanıyoruz. Sonuçlar beklediğimiz gibi çıkarsa üç sene içerisinde başka organlar için de hayata geçirebileceğimize inanıyoruz. Bu fonu almak bizim için önemli, Kasım’da belirlenmiş olacak. İyi bir aday olduğumuzu düşünüyorum” diye anlattı.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir