Trump’tan flaş aşı açıklaması: Yakın zamanda çok büyük bir sürprizle karşılaşabilirsiniz – HaberEvi Tüm Haberler

Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, ülke ekonomisini ve gündemi değerlendirdi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşçi Bayramını kutlayan Trump, ABD tarihindeki en hızlı hesaplı toparlanmanın ortasında olduğunu söyledi.

ABD’nin batılı ülkeler arasında en minik ekonomik daralmayı yaşadığına muhabere eden Trump, ülkenin Kovid-19 salgınının neden olduğu krizden hızlıca toparlandığını aktardı.

Trump, Amerikan ekonomisinin ağustosta 14 milyon kişiye istihdam sağladığını hatırlatarak, “Mayıs ayından bu yandan 10,6 milyonluk rekor seviyede istihdam sağladık.” dedi.

– Gelecek yıl ülkemiz tarihinin en büyük idareli yılı olacak”

Amerikan meslek gücü piyasasının çabuk bir toparlanma yaşadığını vurgulayan Trump, “Benim liderliğimde gelecek yıl ülkemiz tarihinin en büyük idareli yılı olacak.” diye konuştu.

Trump, Amerika’yı önceliklendiren politikalarla sözde görünmeyen bir refahın sağlanacağını aktararak, yeni vergi indirimlerini hayata geçireceklerini anlattı.

Adaletli ticaret anlaşmaları yapacaklarını açıklayan Trump, “Acilen yedi büyük adil ticaret anlaşması üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

– Biden ve Harris’e aşı yorumlarından nedeniyle “özür dileyin” çağrısı

Trump, 3 Kasım’daki Başkanlık seçimlerinde Demokrat Rakibi ve ABD’nin eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’a yüklenerek, “Biden seçilirse, ekonomi çöker.” dedi.

Kovid-19 salgınında ABD’nin ölüm oranı bakımından en düşük rakama sahip olduğuna göze çarpan eden Trump, “Liderliğim aşağı, rekor zamanda bir aşı geliştirilecek. Biden ve çok liberal seçim arkadaşı (Kamala Harris), bu ülkeyi mahvedecek. Onlar sorumsuzca takındıkları aşı karşıtı söylem için özür dilemeli.” çağrısında bulundu.

– Aşı ekim sonu hazırlanmış olabilir

Trump, ABD’nin derhal Demokratlar’ın yönetiminde olması durumunda, aşı çalışmalarının 2-3 yıla kadar sürebileceğini ileri sürerek, “Fakat biz görebileceğiniz en kısa zamanda aşıya sahip olacağız, bu zaman Ekim ayı bile olabilir. Aşı çok tehlikesiz ve etkili olacak ve mümkün olan en kısa zamanda dağıtılacak. Yakın zamanda koskocoman bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.” diye konuştu.

Halkçı rakibi Biden’ın Kovid-19 politikalarını da sert bir dille eleştiren Trump, “Biden’ın planı tüm ülkenin ekonomik faaliyetini durdurmak. Biden, on milyonlarca insanı işten çıkaracak, bu da yürek hastalıklarına, depresyonlara, intiharlara ve madde bağımlılıklarına yol açacak.” yorumunda bulundu.

– “Biden kazanırsa, Çin de kazanmış olacak”

Trump, Biden’ı “Çin yanlısı” olmakla suçlama ederek, “Biden, ülkemizi virüse, ailelerimizi şiddetçi kalabalıklara, meslek gücümüzü de Çin’e vazgeçmek istiyor.” ifadesini kullandı.

Biden’a “ahmak insan” nitelendirmesinde bulunan Trump, “Seçimleri Biden kazanırsa, Çin de kazanmış olacak. Çin ülkemizin sahibi olacak.” dedi.

– DTÖ’den ayrılma tehditi

Trump, başkanlığı süresince bilhassa Orta Doğu’daki “savaşlara son verdiklerini” ve DEAŞ elebaşı Ebu Bekir El-Bağdadi’yi öldürdüklerini anımsatarak, “Askerler beni seviyor lakin muhtemelen Pentagon’un başındakiler sevmiyordur. Onlar savaştan diğer bir şey istemiyor.” görüşünü paylaştı.

ABD’nin savunma şirketlerinin çok iyi bombalar ve uçaklar yaptığını vurgulayan Trump, “Biz herkesin mutlu kalması için çalıştık oysa artık sonu gelmeyen savaşlardan çekiliyoruz.” dedi.

Trump, Dünya Ticaret Örgütünde (DTÖ) Çin’in “gelişmekte olan ülkeler” kategorisinde olmasını eleştirerek, Çin’in sahiden gelişmiş bir ülke olduğunu ve ABD ile aynı sorumluluğa sahip olması gerektiğini kaydetti.

DTÖ’de kendilerine haksızlık yapıldığının altını çizen Trump, “Çin bizim yaptığımız gibi oyunu kurallarına göre oynamadı. DTÖ’ye girebilmek için yıllarca uğraştılar ve girdiklerinde de aldatma yaptılar.” ifadelerini kullandı.

Trump, “DTÖ kendisine çeki düzen vermezse, biz yakında gemiden çıkarız.” uyarısında bulundu.

– Askerlere hakaret ettiği iddialarını reddetti

Amerikan Atlantik dergisinin, Trump’ın 2018’de Fransa ziyareti esnasında Paris’teki Aisne-Marne Amerikan Askeri Mezarlığını yağmur bahanesi ile ziyaret etmediğini ve o gün yanındakilere “O mezarlığa neden gitmeliyim ancak? Beceriksizlerle dolu orası.” dediği iddialarına da cevap veren Trump, “Bu haber bir tezgah ve fazla fena bir öykü. Ben bu dergiyi çok okumuyorum lakin en ince ayrıntısına kadar Trump karşıtı ve Obama yanlısı bir dergi olduğunu duydum.” ifadesini kullandı.

Trump, 2018 yılında hayatını kaybeden Arizona Senatörü Cumhuriyetçi John McCain’in cenaze törenine ilişkin ise “O beceriksizin cenaze törenine yardım vermeyeceğiz” dediği iddiasını da reddederek, McCain ile gösterme ayrılıkları olduğunu ancak cenaze töreni için başkanlık makamı olarak yapılanları da gönül rahatlığıyla yaptıklarının altını çizdi.

Askerlere hakaret iddialarını ise Trump, “Bu büyük bir utanç, hangi nesil bir hayvan böyle fena şeyler söyleyebilir? Benim değin askerlerine saygılı olan başka birisi yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

– Trump Kuzey Eğilim-2’nin iptalini destekliyor

Trump, bir gazetecinin, Rus rakip Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesinden dolayı Rusya ile yapılan Kuzey Akım-2 projesini iptal etmesi için Almanya Başbakanı Angela Merkel’e baskı yapıldığını anımsatarak, “Bu projenin iptalini destekler misiniz?”şeklindeki sorusuna, “Bunu destekliyorum. Bu fikri birincil gündeme getiren bendim, siz o zamana kadar Kuzey Akıntı-2 projesini hiç duymamıştınız.” yanıtını verdi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir