TEOG birincisi Ezgi, Varto’nun gururu – HaberEvi Tüm Haberler

Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ikinci dönem sınavında 120 sorunun tamamını içten yanıtlayarak Türkiye birincileri aralarında bulunan Ezgi Beytaş (14), muş’un Varto ilçesinin gurur kaynağı oldu. 10 ev yer alan Dağcılar köyü Seyit Kamer mezrasından taşımalı eğitim sistemiyle Çaylar köyündeki Yatılı Bölge Orta Okulu’na gitgide artarak eğitim görebilen ve yakaladığı başarıyla Türkiye birincileri arasına giren Beytaş, “Hekim olup köyüme hizmet vermek istiyorum” diye konuştu. Beytaş Uyruk’e yaptığı açıklamada fazla özel bir eğitim almadığını, okulun düzenlediği kurslara gittiğini belirterek “Matematik ve Fen Bilgisi’ni çok seviyorum. Baskı dersler lakin ben şiddet dersleri seviyorum. Okulumuz ve öğretmenlerimiz çok iyi lakin sosyal faaliyetlerin daha fazla olmasını isterdim. Örneğin okul gezileri, tiyatro. Ben şimdiye kadar il dışına çıkmadım. İzmir’i görmeyi fazla istiyorum” dedi.

Beytaş, 27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen TEOG ikinci dönem sınavında 120 sorunun tamamını doğru yanıtladı.

Okula atlı kızakla gitti

Seyit Kamer mezrasında kalan Beytaş, taşımalı eğitimle 5 kilometre uzaktaki Çaylar Köyü Yatılı Bölge Ortaokulu’na gidiyor. Babası onu ve bir yaş küçük kardeşi Eda’yı pazartesi okula bırakıp cuma günü okuldan alıyor.

Kışın atlı kızaklar tamamen okuluna gidebilen Ezgi, hiçbir özel destek almadan, dershaneye gitmeden yalnızca kendi gayreti ve okulunun destek kurslarıyla TEOG’da birinci olmayı başardı. Yaşadığı zorluklara rağmen elde ettiği başarıyla takdir toplayan Beytaş, başarının kendisi için değil ailesi için sürpriz olduğunu söyledi. Bir yandan sınava hazırlanırken diğer yandan köy işlerinde de ailesine muavin olmaya çalışan Ezgi, doktor olup köyüne hizmet vermek istiyor. Başarısının sırrını ve hedeflerini Uyruk’ten Musa Kesler’e anlatan Ezgi, şunları söyledi:

‘Keşke tiyatro olsa’   

“Mektep bittiğinde okulda ve haftasonu eve geldiğimde ders çalıştım. Okulun verdiği kitapları okudum. Çok özel bir eğitim almadık. Sadece okulun verdiği kurslara devam ettim. Öğretmenlerimiz bize davranıyor. Onları fazla seviyoruz. Imtihan sonucunu okul müdürümüz söyledi. Haberi duyunca çok sevindim. En çok Matematik ve Fen Bilgisi derslerini seviyorum. Zorlama dersler ama ben zaten baskı dersleri seviyorum. Okulumuz ve öğretmenlerimiz mükemmel lakin sosyal faaliyetlerin daha fazla olmasını isterdim. Keşke bunlara daha artı olanak olsa. Mesela mektep gezileri, tiyatro gibi faaliyetler olsa mükemmel olurdu. 

‘Pes etmeyin, çalışın’ 

Ben şimdiye değin il dışına çıkmadım. İzmir’i görmeyi çok istiyorum. Amcalarım ve kuzenlerim orada. O yüzden çok merak ediyorum İzmir’i. Annem de babam da benimle kibir duyuyor. Fazla mutlu oldular. Onları hep mutlu edeceğim. Benim gibi mezralarda, şiddet şartlardaki öğrenci arkadaşlarıma mesaj atamak istiyorum: Pes etmesinler, mutlaka fazla çalışsınlar. İnternetten, televizyondan uzakta dursunlar. Zamanlarını boş yere geçirmesinler, başaracaklarına inansınlar.’

‘Küçük kızım da başarılı olacak’

Baba Nazım Beytaş kızının başarısına ilişkin olarak şunları söyledi: “Kırsal kesimde, 10 evlik ufak bir mezrada (Seyit Kamer Mezrası) yaşıyoruz. Beş öğrenci var mezrada. Pazartesi okula bırakıyoruz, cuma alıyoruz. Ulaşım kışın çok zorlama. Atlı kızaklarla götürüyoruz. Minik kızım Eda da 7. sınıfa gidiyor. Onun da çok başarılı olacağına inanıyorum. Mutluyuz, gururluyuz.  Hayvancılık yapıyoruz. Değişmez bir gelirimiz değil. Ayda 700-800 lira kazanıyoruz.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir