Sümela Manastırı’na yoğun alaka – HaberEvi Tüm Haberler

Türkiye’nin inanç turizmi açısından manâlı merkezlerinden biri olan Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı’nda, Şubat 2016’da başlayan restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi çalışmaları tamamlandı. Kaya düşme riskine karşı Eylül 2015’te ziyarete kapatılan Sümela Manastırı’nın avluya dek olan bölümü, çevresinde gerçekleştirilen projelerin birinci etabının tamamlanması ile 25 Mayıs 2019’da ziyarete açılmıştı. Alan turizmine büyük katkı maddesi sunan tarihi mekan, Bakan Ersoy’un katılımı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telekonferansla bağlandığı törenle 27 Temmuz’da ziyarete açıldı. Sosyal uzaklık ve maske kuralı ile hijyenin ön planda tutulduğu manastır, alev ölçümü yapıldıktan sonradan gruplar halinde ziyaretçilerini ağırlıyor.

2 AYDA 100 BİN ZİYARETÇİ

Restore çalışmalarının tamamlanmasıyla yerli ve tanıdık olmayan turistler, Sümela Manastırı’nı ziyaret etmeye başladı. Manastırın iç kısmında kurulan iskelelerin, sürdürülen çalışmaların tamamlanmasıyla kaldırıldığı, 5 yıldır ziyarete kapalı olan manastırın içinin ise tarihi dokuya özgü restore edildiği uyarı çekti. Ağustos ve Eylül aylarında 100 binin üstünde kişi ziyaret ettiği manastırda daha önce kapalı olan ve ziyarete açılan bazı odalara ise konulan ekrandan tarihe ilişkin bilgiler yansıtılıyor.

‘FAZLA HOŞ BİR YAPI’

Manastırı ziyarete gelen Şükriye Yılmaz, “Beşinci kez geliyorum lakin eşim öncelikle geliyor. O yüzden onu burada gezdirmek istedim. Eskiden böyle değildi, altında baya bir şansın dönmesi olmuş. İç kısmında yenileme var, o yüzden çok gezemedik. Fazla hoş bir yapı” dedi. Sercan Eren ise, “Hollanda’dan geliyorum, çok güzel buldum. Görülmesi gereken bir yer. Geçen yılda gelmiştim bir yere dek açıktı, şimdi birazcık daha açmışlar. Adamakıllı açıldığında her yerde gelmeyi düşünüyorum” diye konuştu.

Malatya’dan ziyarete gelen Gamze Alev, “İlk gelişim buraya. Gördüğüm kadarıyla çok beğendim. Tarihi bir yer. Böyle bir uygun korunup, restore edilmesi fazla güzel bir şey. Fırsatım olursa yeniden gelmeyi isterim. Çok beğendim güzeldi” ifadelerini kullandı.

SÜMELA MANASTIRI

Maçka’da Karadağ’ın Altındere Vadisi’ne bakan eteğinde, yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayaların oyulmasıyla yapılan Sümela Manastırı, halk aralarında ‘Meryem Ana’ adıyla da biliniyor. Hakkında çeşitli rivayetler de yer alan ve kuruluşu bilimsel verilere tarafından 13’üncü yüzyıla uzanan tarihi manastırda, hizmet birimleri, misafirhane, mutfak ve ayazmanın haricen toplam 72 oda bulunuyor. Manastırda 2010 yılında binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ayini, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetmişti.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir