Son dakika… Türkiye yeni NAVTEX yayınladı | Video – HaberEvi Tüm Haberler

CNN Türk Muhabiri Ahmet Türkeş NAVTEX ile ilgili canlı yayında şu bilgileri aktardı:

“Doğu Akdeniz’de bir NAVTEX kararı bekleniyordu. Oysa bugün itibari ile tahsis süresi dolan Oruç Reis’e yönelikti bu beklenen karar. Oysa Antalya’daki NAVTEX istasyonundan yeni bir karar açıklandı ve 1-2 Eylül’de Doğu Akdeniz’de atış eğitimi yapılacağı duyuruldu. Yeni kararla birlikte Doğu Akdeniz’de deniz filosu bitmiş atışlı eğitimini sürdürecek.

Geçtiğimiz dönemde de Ulusal Savunma Bakanlığı son olarak Türkiye esas karası ile KKTC arasındaki bir bölgede atış eğitimi yapacağını duyurmuştu. Yeni kararla birlikte Doğu Akdeniz’de donanma tekrar atışlı eğitimini sürdürecek. Bu eğitime arkadaş ve müttefik ülkelerin katılıp katılmayacağı şu an için netlik kazanmadı. Oysa bu yönde de bir beklenti mevcut.

Bugün gelecek birincil karar sadece bu atış eğitimi mi olacak işte o konuda bir takım sorular var. Çünkü Oruç Reis sismik araştırma gemisi Meis ve Rodos adalarının takriben 200 eksen güneyinde çalışmalarını sürdürüyordu. 10-23 Ağustos tarihinde göreve çıkmış ve 27 Ağustos’a dek tayin süresi uzatılmıştı. Bugün görev süresi doluyor ve akşam saatlerinde yeni bir NAVTEX kararı gelebilir.

Oruç Reis’e karşın yeni bir NAVTEX kararı Türkiye ile Yunanistan arasından görüşmelerin de nasıl bir seyirde gittiğini göstermiş olacak.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir