Son Dakika: Trump efsane operasyonu genişletti | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Trump’ın “efsane” operasyonunun kapsamı genişledi. Amerikan Hak Bakanlığı’ndan yapılan açıklamayla, kentlerdeki federal suçlarla uğraş gerekçesiyle başlatılan operasyon Detroit, Cleveland ve Milwaukee olmak üzere 3 kenti daha içine aldı.

Bu kentlerde baskı içerikli suç oranlarının arttığına sinyâl edildi. Detroit’e 45, Cleveland ve Milwaukee’de 25’şer federal güvenlik gücü gönderileceği bilgisi paylaşıldı. Açıklamada, Federal Soruşturma Bürosu yani FBI, Uyuşturucuyla Uğraş Dairesi ve diğer kurumlardan görevliler seçileceği belirtildi. Yerel ve eyalet yetkilileri ile suç soruşturmaları yapacağı vurgulandı.

Irkçılık ve polis karşıtı gösterilere müdahale için Oregon eyaletine yan Portland kentine gönderilen federal görevlilerin ise geri çekileceği bildirildi. Federal güçlerin aşamalı çekilmesiyle, polis teşkilatı varlığının artırılacağı söylendi.

ABD Yargı Bakanlığı, suçla mücadele için 8 Temmuz’da Kansas’ta “efsane operasyonunu” başlatmıştı. Trump, büyük şehirlerdeki suç oranlarından halkçı vali ve belediye başkanlarını sorumluluk sahibi tutuyor. Ve yeterince önlem alınmadığını savunuyor.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir