Son dakika… Terör örgütü PKK’nın Sincar’daki kampları görüntülendi | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Irak hükümeti ile Irak Kürt Yöresel Yönetimi (IKBY) aralarında 9 Ekim’de imzalanan anlaşmada, terör örgütü PKK’nın Sincar’daki varlığına son verilmesi maddesinin yer alması, örgütün bölgedeki varlığını bir defa daha gündeme getirdi. AA, terör örgütü PKK’nın Sincar’daki kamplarını görüntüleyerek, örgütün bölgedeki varlığının devam ettiğini gözler önüne serdi.

AA muhabirinin çektiği görüntülere tarafından PKK ve ona ast yerel milislerin konuşlandığı Sincar’da örgüte ait eğitim kampları, iddiaya göre insanlar meclisleri ve kontrol noktaları bulunuyor.

Görüntülerde, PKK’nın bölgedeki varlığını sonlandırmayı öngören Sincar anlaşması, örgüt aza ve sempatizanları göre protesto ediliyor. Ağırlama esnasında terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a ait resimlerin taşındığı görülüyor.

Sincar’daki Ezidileri tabanca altına edinmek için kurulan bir kamp, o esnada düzenlenen tabanca töreni göze çarpıyor. Bunun yanına, kamp civarda kurulan gözlem kuleleri yer alıyor.

bununla beraber, Sincar’daki güvenliği de elinde tutan örgütün, üstünde “Asayiş” yazar pikap araçlarla bakımlı bir şekilde devriye gezebildiği gözleniyor.

Ezidilerin tüm çağrılarına rağmen çocuklarının tabanca altına alındığı kampların dışarıya, örgüte ait sözde millet meclisleri de siyasi örgütlenme için kullanılıyor.

Örgüt mensuplarının Sincar ilçe merkezinin Suriye sınırına yakın Hanesur köyündeki “Hanesur Millet Meclisi” bulunuyor. Laf konusu meclisin herhangi bir resmiyeti bulunmadığı gibi yalnızca Ezidilerin örgütlenmesi için etkinlik gösteriyor.

Görüntülerde PKK’nın Sincar’da herhangi bir engelle karşılaşmadan hareket ettiği açıkça görülüyor.

BAĞDAT VE ERBİL ARASINDA İMZALANAN SİNCAR ANLAŞMASI

Bağdat ve Erbil aralarında statüsü tartışmalı bölgelerden biri olarak tanıdık ve terör örgütü PKK’nın varlık gösterdiği Sincar’daki sorunların çözümüyle ilgili 9 Ekim’de başkent Bağdat’ta yapılan toplantıda anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin liderliğinde yapılan toplantıya, Birleşik Milletler Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis, IKBY heyeti ve Ezidi toplumu temsilcileri katılmıştı.

Irak Başbakanlık Sözcüsü Ahmed Molla Talal, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Başbakan Kazımi’nin himayesinde, Sincar’da hükümetin kontrolünü sağlamlaştırmak ve dışarıdan gelen grupların (terör örgütü PKK) gücünü kırmak için idari ve emniyet açısından tarihi bir uzlaşma yapıldı.” ifadelerini kullanmıştı.

AA muhabirinin ulaştığı uzlaşma metnine kadar, terör örgütü PKK’nın bölgedeki varlığına son verilecek. Sincar’ın emniyet ve idari yönetiminin gözden geçirilmesi ve yeniden imarı için Bağdat ile IKBY arasında ortak kurul kurulacak.

ÖRGÜT, DEAŞ’I MAZERET EDEREK BÖLGEYE KONUŞLANDI

Terör örgütü PKK, Sincar ve çevresine DEAŞ’ı bahane ederek yerleşti.

3 Ağustos 2014’te Ezidilerin çoğunlukta yaşadığı Sincar ilçesine atak aranjör terör örgütü DEAŞ, arasında bayan ve çocukların da bulunduğu binlerce kişiyi kaçırıp öldürdü ya da elinde tuttuğu bölgelerde alıkoydu.

Kasım 2015’te Sincar ilçe merkezi ve çevresini terör örgütü DEAŞ’tan geri bölge Peşmerge güçleri, Irak merkezi hükümetine alt güçlerin Ekim 2017’de Sincar’a konuşlanması sonrası bölgeden çekildi. PKK da DEAŞ’ın 2014’te Sincar’a yaptığı saldırıyı bahane ederek bölgede konuşlandı.

Musul şehir halkı merkezinden yaklaşık 120 kilometre mesafedeki Sincar’da DEAŞ öncesi takriben 300 bin kişinin yaşadığı tahmin edilirken, bu nüfusun üçte ikisini Ezidilerin, öteki bölümünü ise Sünni Kürt ve Arapların oluşturduğu belirtiliyor. 2014 sonrası ise PKK, Suriye ve Kandil’den getirdiği militanlarla ilk olarak Sincar Dağı edinmek üzere birçok bölgede kamp kurup varlık göstermeye başladı.

PKK’nın konuşlandığı Sincar, Suriye sınırına çok yakın olmasının yanı sıra bununla beraber Türkiye’ye de yakın bir konumda bulunuyor. Bölgenin arazi koşullarının engebeli olmamasından nedeniyle mevcut kara yollarından keza Suriye’ye hem de Türkiye sınırına rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Terör örgütü, Suriye’den getirdiği araçlarla sınır üzerinden hareket edebildiği gibi çoğu yola da keyfi şekilde teftiş noktaları kurdu.

EZİDİLER, TERÖR ÖRGÜTÜ PKK NEDENİYLE EVLERİNE DÖNEMİYOR

DEAŞ’ın saldırısı sonrası Ezidilerin birçoğu evlerini terk edip ilk olarak IKBY almak üzere Türkiye ve çok az oranda da Suriye’ye kaçmak zorunda kaldı. DEAŞ’ın takriben 15 ay her tarafında ilçeyi elinde tutmasından sonradan Kasım 2015’te bölgede teftiş ayrıntılarıyla sağlandı.

Peşmerge güçlerinin, Sincar’da kontrolü sağlamasına karşın çoğu Ezidi terör örgütü PKK’nın engeline takılarak evine dönemedi. Ezidiler, PKK’nın Sincar’ın her yerde inşasının önünde engel teşkil ettiğini belirterek, her fırsatta örgütün Sincar’dan derhal çekilmesi çağrısında bulunuyor.

IKBY yetkilileri ise PKK’nın bölgedeki varlığından dolayı Ezidilerin evlerine geri dönemediği ve bölgenin tekrar inşasının engellendiği eleştirilerini getiriyor.

Ezidilerin ruhani liderinin vekili Mir İsmet Tahsin Beg, 3 Eylül’de AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’nın Musul’un Sincar ilçesinde istenilmediğini, örgütün bölgeyi terk etmesi gerektiğini belirtmişti.

Sincar Kaymakamı Mehma Halil, 29 Ağustos’ta yaptığı yazılı açıklamada, PKK’nın, alıkoyduğu Ezidileri gizli hapishanelerde tuttuğunu açıklamıştı.

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani de 3 Ağustos’ta yaptığı yazılmış açıklamada, PKK’nın Sincar’daki varlığına imalı bir şekilde değinerek, “Şengal (Sincar), Ezidilerin acılarını göz önünde bulundurmadan siyasi hedeflerini hayata geçirmek isteyen yasa dışı silahlı grupların üssüne dönüşmüş vaziyette.” ifadelerini kullanmıştı.

Sincar’daki Ezidiler, PKK’nın bölgelerindeki varlığı ve kaçırılan çocuklarının özgürlük bırakılması için bambaşka aralıklarla eylemler düzenlemiş, Irak merkezi hükümetinin örgüte müdahale etmesi için çağrıda bulunmuştu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir