Son dakika… Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca: Salgın Anadolu’da 2. zirvesinde | Video – HaberEvi Tüm Haberler

TÜRKİYE’NİN KORONAVİRÜS TABLOSU 

Türkiye Jurnal Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. Güncel verilere göre, son 24 saatte 115 bin 979 Kovid-19 testi yapıldı, 2 bin 165 kişiye hastalık tanısı konuldu.

Son 24 saatte 74 kişi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi, 1493 birey iyileşti. Böylece Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 311 bin 520’ye yükseldi.

Toplam test sayısı 12 milyon 992 bin 246’ye ulaştı. Hasta sayısı 357 bin 693, ölüm sayısı 9 bin 658, ağır hasta sayısı 1648, aktif hasta sayısı 36 bin 515 oldu.

Haftalık verilere kadar, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 5,6, yatak doluluk oranı yüzde 48,1, yetişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65,2, ventilatör doluluk oranı yüzde 32,1, sıradan temaslı saptama süresi 7,5 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,6 olarak kayıtlara geçti.

“Mücadeleye kuvvet verin”

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, verilere ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün tespit edilen 2 bin165 yeni hastamız var. Toplamda takriben 13 milyon test yapıldı. Ağır hasta sayımızda artma devam ediyor. Salgınla mücadelede geldiğimiz noktada elimizdeki en büyük tabanca başta maske elde etmek üzere tedbirlerdir. Mücadeleye baskı verin.” 

5f931a06b57f1518f0fd1c8d

Salgınla mücadelede Bursa ve çevre illerdeki durumla ilgili toplantılar yerine getirmek üzere kente gelen Koca, Bursa Şehir Halkı Hastanesini ziyaret etti.

Burada alan toplantısına katılan ve 5 ilin sağlık durumu müdürleri ile saha koordinatörleriyle görüşen Koca, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Bursa, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale ve Yalova olmak üzere 5 ilin sıhhat müdürleri, başhekimleri ve sahada görev alan koordinatörleriyle bir araya geldiklerini söyledi.

Salgının herhangi bir şehirdeki tırmanışının ülkenin her yerini ilgilendirdiğini anlatan Koca, şöyle devam etti:

“Koşul, yöresel bir yayılımdan daha ciddidir. Gelinen noktada yeni bir değer biçme yapmak gerekmektedir. Bu noktanın adını ayarlamak ise uyarıcılığı bakımından yararlıdır. Bu sebeple, Bursa’da yaptığımız toplantısının muhatabı 5 ilimiz ve diğer illerimizdir. Sabahki konuşmamda belirttiğim gibi İstanbul buna dahildir. Salgın Anadolu’da ikinci zirve dönemindedir. Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz. İlk zirveyi, bir öteki tabirle birincil piki büyük illerde 14 Nisan’da, ikinci yükseklik noktasını da eylülde yaşamıştık. Anadolu’da ise ilk irtifa eylülde görülmüştü. İkinci zirveyi acilen yaşıyoruz. Büyük illerimizde, her iki doruk noktasından sonradan tedbirlere durumun gerektirdiği ciddiyetle sarılmış ve şipşak sonuç almıştık. Ekimin ikinci haftasından itibaren salgın karşısında öncekilerden daha büyük bir sınavdayız.”

Bakan Koca, son birkaç günde riskin boyutunun arttığını vurguladı.

Mevcut koşullarda, sağlık durumu ordusunun gücü, hastanelerin kapasitesi, hizmet için zorunlu imkanlar, sahadaki ekipler, deneme sayıları, temaslı taraması, izolasyon ve hepsinden önemlisi devletin bu mücadeleye verdiği önemden yana kimsenin endişesinin olmaması gerektiğini kaydeden Koca, “İnanıyorum fakat, yoktur. Virüsün bulaştığı şahısların büyük kısmında semptom görülmemesi sevindiricidir. Lakin bu koşul, işin ciddiyetini azaltmıyor. Çünkü salgın bize şunu öğretti; virüsün yayılması, sadece daha pozitif sayıda insanın hasta olması, hayatını kaybetmesi değil, tüm hayatın sekteye uğramasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bursa’da 1 ay öncesine göre, günlük olgu sayısı yaklaşık 3 kat artmıştır”

Koca, salgına karşısında verilen mücadelenin bütün hayatı koruma çabası olduğuna dikkati çekti.

Toplantıda 5 il hakkında yaptıkları değerlendirmelerle ilgili veri veren Koca, şunları ifade etti:  

“Bursa’da 1 ay öncesine kadar, jurnal olgu sayısı takriben 3 kat artmıştır. Bilecik’te geçen avuç içi kadar vaka sayımız 2 kat arttı. Balıkesir’de, Yalova’da ve Çanakkale’de ise 1 ay öncesine göre yüzde 50 oranında vaka artışı görüyoruz. Bursa’da yoğun bakım yatak kapasitemize 198 yatak ek ediyoruz. Yatak doluluk oranımız yüzde 60, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 75, ventilatör doluluk oranımız ise yüzde 38. Balıkesir ilimizde 48 yoğun bakım yatağı daha artırılması için planlamamızı yaptık. Yatak doluluk oranımız yüzde 48, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 62, ventilatör doluluk oranımız ise yüzde 31. Bilecik’te 21 yoğun bakım yatağı daha artırılması için planlamamızı yaptık. Yatak doluluk oranımız yüzde 36, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 42, solunum cihazı doluluk oranımız  yüzde 56. Çanakkale ilimizde yoğun bakım yatak kapasitemize 39 yatak daha ekliyoruz. Yatak doluluk oranımız yüzde 34, Yoğun bakım doluluk oranımız  yüzde 48, solunum cihazı doluluk oranımız yüzde 24. Yalova’daki mevcut yoğun bakım yataklarımıza 9 ilave ediyoruz. Yatak doluluk oranımız yüzde 62, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 60, solunum cihazı doluluk oranımız yüzde 26.” 

Koca, salgınla mücadelede en kayda değer silahlarından birinin, filyasyon ekiplerinin yaptığı incelemeler olduğunu belirtti.

Ekiplerinin çalışmalarıyla belirsiz temaslıları saptama ettiklerini, evlerinde izolasyona aldıklarını, hastaların takibini yaptıklarını, ilaçlarını evlerine kadar teslim ettiklerini aktaran Koca, “Bursa’da 463 olan filyasyon ekip sayımızı 700’e çıkarıyoruz. Balıkesir’de 203 ekibimiz sahada. Yalova’da ekip sayımızı 60’a çıkarıyoruz. Bilecik ilimizde 66 filyasyon ekibimiz mevcut. Çanakkale’deki 42 filyasyon ekibimizin sayısını 97’ye çıkarıyoruz.” diye konuştu.

Burada alan toplantısına katılan ve 5 ilin sıhhat müdürleri ve saha koordinatörleriyle görüşen Koca, sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Bursa, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale ve Yalova’da afiyet tesislerine karşın yatırım planlamaları hakkında data verdi.

Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehir Halkı hastanelerimizin yaşadığımız salgından önce bulundukları bölgenin sıhhat hizmetlerine yaptıkları katkı vatandaşlarımız kadar takdire mazhar olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın, ‘Hayalim’ diye açıklama ettiği bu tesislerin ne kadar isabetli yatırımlar olduğunu keza Elazığ’da yaşadığımız deprem vesilesiyle ayrıca de bugün hala çaba ettiğimiz Kovid-19 salgını vesilesiyle defalarca görmüş olduk. Bursa ve Balıkesir’deki şehir halkı hastanelerimizin pandemi döneminde verdikleri sağlık durumu hizmetlerini değerlendirdik. Bölgemize fazla manâlı katkılar sağladığını gördük. Geçen yıl hizmete almış olduğumuz Bursa Şehir Halkı Hastanemiz de salgın rahatsızlık döneminde bu yatırımın ne denli kayda değer olduğunu göstermiş oldu. Şehir Halkı Hastanemizi hizmete alırken, Bursa Devlet Hastanemizi, Zübeyde Bayan Doğumevini ve Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanemizi, yeni tesisimize taşımıştık. Ilk Önce şunu ifade edeyim, Bursa Devlet Hastanesi, eski adıyla Memleket Hastanesinin pandemi sonrası renovasyonunu yaparak, sağlık hizmet sunumuna devam etmesini sağlayacağız. Bu tesisler üzerinden hiçbir spekülasyona izin vermeyelim. Birçok şehir halkı hastanemizin açıldığı illerde olduğu gibi, önceki tesislerimize sahip çıkarak hizmet sunmaya devam edeceğiz.”

Bursa Şehir Halkı Hastanesine ulaşım için metro ihalesi yapılacak

Bursalıların, Şehir Halkı Hastanesine ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı ile 27 Ekim’de metro ihalesini yapacaklarını gösteren Koca, Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesinin ihalesinin ise gerçekleştirildiğini, herhangi bir tahsis sorunu olmayan bu hastaneyi hızlıca tamamlamayı hedeflediklerini anlattı.

Büyükorhan İlçe Hastanesi inşaatının sürdüğünü ve gelecek sene ilkbaharda açılacağını bildiren Koca, “Harmancık İlçe Devlet Hastanemizin inşaatına bu yıl başlıyoruz. Türkiye’de tek olan Spastik Çocuklar Hastanemizi yenileyeceğiz. Hayırseverlerin ve Belediyemizin desteği ile arsası genişletildi. İmar çalışmaları tamamlandı. Proje ihalesini yaptık. Projesini tamamlayıp inşaatına başlayacağız.” bilgisini paylaştı.

Koca, Balıkesir’de Sındırgı ve Gömeç ilçe devlet hastanelerinin inşaatlarını bu yıl sonuna kadar tamamlayıp hizmete sunacaklarını dile getirdi.

Bigadiç Devlet Hastanesi ek hizmet binasının inşaatına başlandığını, yapımını tamamladıkları Bandırma Ağız Diş Sağlığı Merkezinin geçici kabul çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Susurluk Devlet Hastanemizin ihalesini tamamladık, inşaatına başlıyoruz. Edremit Devlet Hastanesi ve Merkez Devlet Hastanesi proje çalışmalarımız devam ediyor. Çanakkale’de Çan Devlet Hastanemizi bu sene tamamlıyoruz. Gökçeada Devlet Hastanemizin inşaatına devam ediyoruz. Bu yıl Biga Ağız Diş Sağlığı Merkezinin ihalesini yapacağız. Yalova’da Devlet Hastanemizin inşaatına geçen sene başlamıştık, önümüzdeki yıl da tamamlayacağız. Bilecik ilimizde Bozüyük Devlet Hastanemizin inşaatı tez devam ediyor. Önümüzdeki sene hastanemizi tamamlayıp hizmete alacağız. Bozüyük Ağız Diş Sağlığı Merkezi inşaatımıza da bu sene başlıyoruz. Bugün değerlendirmeye aldığımız illerde saydıklarımın haricen birçok Aile Sağlığı Merkezi, Dinç Hayat Merkezi ve 112 Ivedi Sıhhat İstasyonu yatırımlarımız da devam ediyor.”

“Yeni vakaların önünü kesecek belli başlı zor bu basit tedbirlerdir” 

Salgınla mücadelede yurt genelindeki duruma değinen Bakan Koca, şöyle devam etti:

“Salgın Anadolu kentlerinde ikinci tepe dönemindeyken, İstanbul’da mücadelenin önemi artarken, günlük hayatımızı nasıl sürdürmeliyiz? Bunun tarifini, Kontrollü Sosyal Yaşam biçiminde yapmıştık. Her şeyden önce, açık havada geçirdiğimiz zamanı en düşük düzeye indirmeliyiz. İşimiz, mecburiyetlerimiz haricen evimizde kalalım. ‘Hayat eve sığar’ cümlesini tekrar hatırlayalım. Dışarıda çıkmışsak, kalabalıktan uzakta durmalıyız. Salgının bu devresinde ana önemli sınavı kalabalığa aleyhinde vereceğiz. Evimiz açık havada, iş yerimiz dahil, başkalarıyla paylaştığımız her ortamda maske takalım. Uzaklık kuralıyla birbirimizi virüsten koruyalım. Yeni vakaların önünü kesecek belli başlı zorlama bu basit tedbirlerdir. Salgın Anadolu’da ikinci irtifa dönemine kış demin gelmeden ulaştı. Tedbire boş verip, seyri kendi halinde bırakırsak, kapalı ortamların da etkisiyle, kış hepimiz için bir yenilgi dönemi olur.”

Koca, Anadolu genelindeki ikinci zirve döneminin, bugün egzersiz toplantılarında ele aldıkları 5 il için de geçerli olduğunu belirtti.

Salgına aleyhinde yürüttükleri uğraş için Bursa halkından, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale ve Yalova sakinlerinden şimdiye değin verdikleri desteğin fazla daha büyüğünü talep ettiğini anlatan Koca, “Bursa, salgın boyunca gördüğü en tehlikeli dönemi yaşıyor. Son bir haftadaki jurnal olgu sayıları, birincil zirveyi yaşadığımız eylül ortasına kıyasla 3 kat fazladır. El birliğiyle yeni bulaşmaları, can kayıplarını önleyelim.” değerlendirmesini yaptı.

“Uğraş yalnızca hasta çare ederek kazanılamaz”

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, diğer illerle ilgili şunları kaydetti:

“Bilecik, salgında ilk zirveyi 10 Eylül’de yaşamıştı. O güne kıyasla, günlük vaka sayısı iki katına yaklaşmıştır. dikkat çekici öteki nokta, zatürre oranının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olmasıdır. Yayılımı önlemenin yolu, teması eksilmek, kurallara uymaktır. Yalova, ikinci zirveyi Türkiye geneliyle aynı günlerde yaşıyor. Nisan dönemine kıyasla günlük olgu sayısı yüzde 50 arttı. Bilecik’te olduğu gibi Yalova’da da zatürre oranı yüksek ve yüzde 10 civarında seyrediyor. Bu kentimizden de daha dinç bir çaba bekliyoruz. Çanakkale’de yüzde 50 oranındaki çoğaltma, ilk zirveye benzerlik gösteriyor. Bu ilimizin kontrolü elde tutması ve tedbirlerde fazla kararlı olması gerekiyor. Balıkesir, birincil zirveyi eylül başlarında yaşamıştı. Son iki haftada yüzde 50 vaka artışı görüyoruz. Bu ilimiz için verebileceğim bir iyi haber, zatürre oranının düşmeye devam etmesidir.” 

Türkiye’nin sıhhat sisteminin hastayı en iyi şekilde çare edecek güçte olduğuna dikkati çeken Koca, sahadaki müdahalede ise ekiplerin büyük başarı gösterdiğini dile getirdi.

Ana kayda değer olanın, hastalıktan uzak durarak salgına yığmak olduğunu anlatan Koca, “Afiyet ordumuzun hastalarımızı tedavi etmek için gösterdiği çabayı, tedbirlere adapte etmek için her birimizin göstermesidir. Sizlere, açık ve ısrarlı mesajım şudur: Salgınla mücadelede halen, tedbirlerden daha zinde silahımız yok. Biliyoruz ama bu çaba yalnızca hasta tedavi ederek kazanılamaz, yayılmayı önleyerek kazanılır. Bu ise ancak ve oysa, tedbirlere uymakla mümkündür.” diye konuştu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir