Son dakika! Lübnan’da şiddetli patlama! | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Lübnan Sağlık Durumu Bakanı Hamad Hasan, patlamada ilk belirlemelere göre 30 kişinin öldüğünü, 2 bin 500 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Lübnan devlete ait ajansı NNA’nın haberine kadar, Beyrut Limanı’nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktı. Depoda sonradan şiddetli bir patlama meydana geldi. 

Lübnan Emniyet Genel Müdürü Abbas İbrahim, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söyledi.

Lübnan Kızılhaç Örgütü yetkililerinden Georges Kettaneh, yaptığı açıklamada, patlama sebebiyle yüzlerce kişinin yaralandığını belirtti. Patlamada ölülerin de olduğunu aktaran Kettaneh, rakam hakkında herhangi bir ayrıntısıyla uğraşma vermedi.

Yerel medyada çıkan haberlere tarafından ise patlama nedeniyle Hristiyan Ketaib Partisi Genel Sekreteri Nizar Necaryan öldü.

Kazakistan’ın Beyrut Büyükelçiliği de yayınladığı yazılmış açıklamada, patlamada Kazakistan’ın Beyrut Büyükelçisi Yerzhan Kalekenov yaralandığını, büyükelçilik binasının da hasar gördüğünü bildirdi. 

5f29a5632af1071d6461e92d

Patlamada 2 Türk yaralandı 

Türkiyenin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, yaşanan büyük patlamalar sonucu başkent Beyrut’un korkunç şekilde sarsıldığını belirterek, patlamanın olduğu bölgeye oldukça yakın bir noktada yer alan Türkiyenin Beyrut Büyükelçiliği rezidansının zarar gördüğünü ve o nedenle de oradan ayrılmak durumunda kaldıklarını kaydetti.

Çakıl, birincil belirlemelere kadar patlamada 2 Türk vatandaşının yaralandığı bilgisine ulaştıklarını ve yaralıların durumlarının iyi olduğunu ifade etti.

Patlama Hariri’nin evine yakınında meydana geldi 

Patlamada durum bölgesine yakın bir noktada yer alan eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evinin de zarar gördüğü, eski başbakanın sıhhat durumunun iyi olduğu ve olayı peşine düşüp takip ettiği belirtildi.

Patlama sebebiyle hükümet binası ve Muhammed el-Muhakkak Camisi’nde büyük hasar oluştu.

Beyrut Valisi olayı Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetti

Beyrut Valisi Mervan Abbud, durum uygun incelemelerde bulundu. Abbud, burada yaptığı açıklamada, Beyrut’un felaket bölgesi haline geldiğini ve hasarın yüksek olduğunu belirtti.

Abbud, limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetti.

İsrail ve Hizbullah’tan yalanlamalar 

İsrailli yetkililer Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki patlamayla Tel Aviv’in bir ilgisinin olmadığını bahis etti.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen İsrailli yetkililer, yerel basına yaptıkları açıklamalarda, Tel Aviv’in Beyrut’taki patlamayla bir ilgisi olmadığını öne sürdü.

Lübnan Hizbullah’ı da İsrail’in kendilerine ait tabanca depolarını gaye alması sonucu patlamanın meydana geldiğine dair iddiaları yalanladı. 

Hizbullah’a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yaptığı açıklamada, Beyrut’taki patlamanın, kendilerine ait tabanca depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail kadar gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

5f29a5652af1071d6461e931

‘HESAP SORULACAK’

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab: “Lübnan’da bugün yaşanan felaketin (Beyrut’taki patlama) sorumlularından hesap sorulacak” 
 
 
 

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir