Son Dakika! Koronavirüs peşine düşüp takip bilekliği kullanımda | Video – HaberEvi Tüm Haberler

PİLOT UYGULAMADA 1000 HASTA BİLEKLİKLE TAKİP EDİLDİ

Artı vakaların evde izolasyonu için Sıhhat Bakanlığı alıştırma yürütüyor. Bu çalışma ile izolasyondaki koronavirüs hastalarına elektronik bileklik takılacak.

Afiyet Bakanlığı, bilekliklerin pilot uygulamasına başladı. Kırıkkale’de bin hastaya dağıtıldı. Bakanlık şu anda oradan gelen verileri inceliyor. Sistemin denetleme edilmesinin ardındaki tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılabilecek.

BİLEKLİKLE TAKİP NASIL OLACAK?

Peki, başvuru formu nasıl olacak? Testi pozitif çıkan vakaya dışarı giden filyasyon ekibi eğer evde tedavisine karar verir ise filyasyon ekipleri kadar elektronik bileklik verilecek. İlk etapta yalnızca pozitif vakalara verilmesi planlanıyor. Yani temaslılara verilmeyecek. Verilen bileklikte belirlenen alan dışına meydana çıkan hasta için anında uyarı gidecek. Keza merkeze keza de hastaya. Eğer hasta uyarılara rağmen belirlenen alandan çıkar ise bu defa ekipler eve gidecek.

Elektronik bileklik pozitif vakanın ceset sıcaklığını peşine düşüp takip edebilecek. Kişide ateş yükselmesi olduğunda, bilekliğin HES ile entegrasyonu bir uçtan bir uca başvuru dikkat verecek ve tehlikeli durumda sağlık ekiplerinin kişiyle hızlı bir şekilde bağlantı kurması sağlanacak. Alev yükseldiğinde sistem Alo184 ile de entegre olduğu için sağlık ekipleri kısa sürede kişiye ulaşabilecek.

HES UYGULAMASINA YENİ ÖZELLİK

Yalnızca bu yok, Yaşam Eve Sığar uygulamasına yeni özellikler eklenecek. Ses düzeltme, yüz tanınma gibi özellikleri izolasyon altındaki kişiye tanımlayıp kullanmasını sağlanacak. Koronavirüs hastası aile hekimleri göre afiyet durumları denetim edilirken bir yanlamasına da HES’ten kayıtlı saatlerde gelen uyarılar ile peşine düşüp takip edilebilecek.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir