Son dakika… Kadir Şeker, ‘Yine olsa ne yapardın?’ sorusuna bu cevabı vermiş | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Durum, 5 Şubat akşamı, Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı’nda meydana geldi.

Serbest Duran’ın sevgilisi Ayşe Dırla’yı dövdüğünü sanıp, olaya müdahale etmek isteyen Kadir Şeker, meydana çıkan arbedede Duran’ı bıçaklayarak öldürdü. Tıp fakültesinde okumak için üniversite sınavına hazırlanan Şeker, ‘bile bile adam öldürme’ suçundan yargılandığı 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada önce ömür boyu hapse çarptırıldı. Bu suç oluşturan, suçun haksız kışkırtma aşağıda işlendiği gerekçesiyle önce 15 yıla, Kadir Şeker’in duruşmadaki iyi hali de göz önünde bulundurularak 12,5 yıla indirildi.

‘KARARI İSTİNAF MAHKEMESİNE TAŞIYACAĞIZ’

Kadir Şeker’in yargılanmasında ‘meşru müdafaa sınırının aşılması’ hükmünün uygulanmamasını eleştiren avukatı, Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ, şunları söyledi:

”Yeni suç oluşturan kanununda yer alan bir hüküm var. Meşru müdafaa sınırının nefret, panik, üzüntü ve heyecanla aşılması, diye. Ben bunu soruyorum. Olayımızda şartların tamamı var. Derhal yok ne vakit uygulayacağız? ya da hangi koşul beceriksiz de biz bu maddeyi değerlendirmeye almadık? Bu noktada çekincelerimiz ve itirazlarımız var. Mahkeme kararını verdi. Biz de hemen gerekçeli kararla beraber istinaf mahkemesine taşıyacağız. Empati yapın, dedik. ‘Kadir Şeker mahsus bırakın bir insanı öldürmeyi bir canlıya zarar veremez’ iddiasını savunuyorum, söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim. O nedenle öldürme kastı yok. Olsa olsa yaralama olabilirdi, neticesi vefat, bunun da hükümleri farklıydı. Eğer uygulansaydı Kadir, tahliye olacaktı. Dolayısıyla savunmamız, yasal müdafaa sınırının aşılması üzerinde aşırılık kazanacak. Biz bunun için tüm şartların olayımızda var olduğunu düşünüyoruz.”

‘BENZER HADİSELERDE HANGİ TAVIR SERGİLENECEK?’

Kadir Şeker’in kamuoyunda büyük yardım gördüğünü, halkın da beklenti içinde olduğunu kaydeden Aladağ, “Bu davanın toplumsal boyutu var. Kamuoyunda Kadir’e karşın mükemmel bir takviye var. Kamuoyunun beklentisi var. Vatandaşın ricası sadece Kadir’e yargı. Huysuz halde yan ancak mahkemeyi yönlendirecek, zorlama yapacak hiç kimse olamaz. Nesnel, bağımsız hareket edilir. Bırakın husumeti hiç tanımadığı bir insana, bir kadın sesine yürüyen 20 yaşındaki bir delikanlıdan bahsediyoruz. Olaya bu çerçeveden görmek gerekiyordu. Bu olayın arkasında artık şunu söyleyebilir miyiz? Biz kadına zor olayını bu ülkede nasıl çözeceğiz? ya da en üye nasıl indireceğiz? Kadir için iyice temiz kalpli olarak başladı bu eylem de. Destek etme gayesiyle başladığı bu eylemde alınan cezanın ardındaki Kadir ve benzeri delikanlılar, gençler veya vatandaşlarımız ayni hadiselerde hangi tavrı sergileyecek? Bu soruyu kendimize sormamız gerekiyor. Bu çerçevede değerlendirmekte menfaat var. Alt ki saygılıyız, ast ki sağduyulu yaklaşıyoruz. ardına kadar savunmaya devam edeceğiz; lakin kararın fazla yerinde ve dürüst olmadığını bildirmek istiyorum” dedi.   

‘YİNE YARDIM EDERDİM’

Kadir Şeker ile mahkeme öncesi yaptığı görüşmeyi anlatan avukat Aladağ, şöyle konuştu:

”Kadir’in her şeye karşın sıhhat iyi. Üzüntülüyüz, kaygılıyız. Fakat şunu lütfen bir yere not edelim. ‘Kadir hemen olsa ne yaparsın?’ dedim. ‘Tekrar destek ederdim’ diyor. Bu çok önemli bir yanıt. Kadir’i tanımanız anlamında, Kadir’in anlaşılması anlamında çok kayda değer bir cevap. Lütfen empati yapın. Kadir cani yok, Kadir katil yok. Israrla söylüyorum, sizlerin de tanımasını isterdim. İstinaf mahkemesinde bu savunmamız doğrultusunda en adaletli, en doğru kararın verileceğinin ümidini taşıyorum. Var gücümüzle mücadele edeceğiz. ‘Yardım ederim, derken birini öldürürüm’ anlaşılmasın. Kadir diyor ancak ‘Ben haksızlığa dayanma edemem’. Aktivist yetişiyor gençler. ‘Ben haksızlığa tahammül edemem. Bayan veya erkek önemli yok’ diyor. Burada bir kadın vardı, önemliydi. Ülkenin temel sorunuydu. ‘Ben tekrar takviye ederim’ diyor. Yaşadığı onca ıstırap ve acıya karşın ‘Ben tekrar o haksızlığı bertaraf etmek için elimden geleni yaparım’ diyen 20 yaşında bir Kadir Şeker var.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir