Son dakika: Halife Hafter nerede? | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Libya’da Milli Mutabakat Hükümeti’ni düşürmek için savaşan güçlerin komutanı Halife Hafter nerede?

TRABLUS ÇEVRESİNDE KAYIPLAR YÜZÜNDEN Mİ KAÇTI?

Libya’nın doğusunu teftiş aşağı tutan Libya Milli Ordusu’nun başındaki Hafter’in Trablus çevresindeki çatışmalar ve büyük kayıpları üstüne diğer bir ülkeye kaçmış olabileceği iddiası gündemde.

Almanya’nın Libya Büyükelçisi Hafter ile bir araya geldiğini duyurdu. sosyal ağ hesabından bir fotoğrafla birlikte paylaştığı mesajda, “General Hafter ile yaptığımız toplantıda çatışmaların devam etmesinden ve bunun siviller üzerindeki etkisinden duyduğum endişeyi dile getirdim” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi ayrıca Libya savaşının 2 tarafından 5’er temsilciyle yapılacak mütareke görüşmelerine de değindiğini belirtti. Hafter’i güvenilir bir ateşkesin sağlanması ve güvenlik kaygılarının giderileceği yapıcı görüşmeler yürütülmesi için teşvik ettiğini söyledi.

Hafter’e emrindeki Libya Ulusal Ordusu, kendi sosyal medya hesaplarında görüşmenin Bingazi’de yapıldığını duyurdu. Ama Venezuela’daki muhalif lider Huan Guaydo, Hafter’e ait özel jetin yalnızca bir kaç gün önce Karakas’a indiğini iddia etmişti. Bağımsız hava izleme siteleri de bu bilgiyi doğrulamış, Hafter’in uçağın içinde olup olmadığı muallakta kalmıştı.

“HAFTER’İ BATILILAR DOLANDIRDI”

Diğer yanlamasına Independent gazetesi, Hafter’le ilgili yeni bir bilgiyi ortaya çıkardı. Gazetenin haberine tarafından, Hafter’in Türkiye destekli Libya Ulusal Mutabakat Ordusu’na karşısında büyük kayıpları sonucu geri çekilmesiyle, bir dizi pahalı askeri donanım geride kaldı. çok eskiden CIA’in lokal kaynağı olan Hafter’in tek kaybı bu değildi. 76 yaşındaki general, İngiliz iş insanları ve batılı paralı askerlerin de aralarında olduğu kişiler tarafından yıllardan beri dolandırıldı. Helikopter, keşif uçağı, savaş gemisi için, kamu kaynaklarını kullanarak 55 milyon dolar civarında para ödedi ama bu mühimmatları alamadı.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir