Son dakika haberler: Koronada aşı listesi çıkarılıyor! Önce genç ve sağlıklılara – HaberEvi Tüm Haberler

Koronavirüs salgınının durdurulmasıyla ilgili planlamalar, ‘aşı bağışıklığı, toplumsal bağışıklık ve virüsün mutasyona uğraması’ hesaba katılarak yapılıyor. Bulaşın önlenmesi için jurnal kararlar alınırken, orta vadede yapılacak çalışmalar da masaya yatırılıyor. Sağlık Bakanlığı, grip aşısından daha sonra e-Nabız kayıtlarından pandemi aşısında öncelik verileceklere ilişkin listeyi de oluşturmaya başladı.

5 MİLYON DOZ GELECEK

Hükümete verilen brifinglerde, ocak ayında Türkiye’nin gündemine girmesi beklenen koronavirüs aşısıyla ilgili öncelikler aktarılıyor. Edinilen bilgiye takriben, Çin’den 5 milyon doz getirtilecek olan aşı, iki doz halinde uygulanacak. Her aşamada 2.5 milyon kişiye aşı yapılacak. Alman-ABD ortak yapımı BioNTech aşısı ile ilgili ön bağlantıların yapıldığı açıklama edildi.

65 YAŞ ÜSTÜNE AŞI YOK

Hemen Şimdi aşıların bağışıklıklarının ne dek süreceğine ilişkin net bir veri ise bulunmuyor. Çalışmaların olması gerekenden çabuk tamamlanması nedeniyle aşılarla ilgili ara sıra tereddütler oluştuğu, ancak büyük problemler beklenmediği dile getirildi. Aşıların, grip aşısı uygulamasından bambaşka olarak genç ve sağlıklı kişilere yapılacağı belirtildi. Bu aşılar, 65 yaş üzerine ise yapılmayacak. Aşılar bu yaş grubunda hiç denenmediği için tehlike alınmayacak. Önceliğin sağlık personeli, polisler ya da insan yoğunluğu yer alan yerlerde tayin yapanlar olarak belirleneceği de ifade edildi.

PANDEMİDE ÜÇLÜ HESAP

Bu tür pandemi süreçlerinin 1.5 yıl sürdüğü bilgisi paylaşılırken bilimsel çalışmalar ve alınan önlemlerle, yaz aylarında sorunun aşılabileceği değerlendirmeleri yapıldı. Pandemiyle ilgili orta vadeli planlamada, üç başlığın ağırlık taşıdığı bilgisi paylaşıldı:

1- Aşı bağışıklığı,

2- Virüsün mutasyona uğrayarak yok olması,

3- Toplumsal bağışıklığın oluşması.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir