Son Dakika Haberi! Oxford Üniversitesi’nden dikkat çeken virüs açıklaması | Video – HaberEvi Tüm Haberler

“Yeni alıcı koronavirüs, Çin’in Wuhan kentindeki laboratuvardan çıkmadı. Dünyanın her yerinde uyku durumundaydı.” Dikkat çeken bu izah etme Oxford Üniversitesi’nden geldi. Üniversitenin kanıta dayalı tıp merkezi uzmanı Dr. Tom Jefferson, dünya genelinde şimdiye kadar yarım milyondan pozitif insanın hayatına mal olan yeni herif koronavirüsün, uzun zamandır dünyanın her yerinde uyku durumunda bulunduğunu savundu.

The Daily Telegraph gazetesine açıklamalarda bulunan Jefferson, “Bence virüs hep buradaydı. Burada derken her yerde kastediyorum. Olasılıkla uyku durumundayken çevre koşulları göre aktif ışık halkası getirilen bir virüsle aleyhinde karşıyayız” ifadesini kullandı.

Virüsün Çin’de ortaya çıkmadan çok önce Avrupa’da görüldüğüne dair delillerin olduğuna uyarı çeken Jefferson, İspanyol epidemiyoloji uzmanlarının 2019 Mart ayında Barcelona’nın atık sularında yeni koronavirüse rastladıklarını bildirdiklerini hatırlattı.

İngiliz bilirkişi Jefferson, yeni herif koronavirüsü 1918-1920 döneminde 100 milyona yakın can alan İspanyol gribiyle de kıyasladı. “1918’de Batı Samoa’nın her 3 sakininden biri, İspanyol gribi yüzünden hayatını kaybetti. Oysa bu halkın dış dünyayla hiçbir teması yoktu. Bunun açıklaması ancak şu olabilir ama bu virüsler hiçbir yerden gelmiyor ve hiçbir yere gitmiyor. Onlar her zaman burada ve ara sıra bir şey onları faal ülkü getiriyor. Dünya nüfusunun yoğunluğu ya da çevre koşulları olabilir” yorumunda bulundu.

Yeni herif koronavirüsün izlerine geçen yılın kasım ayında Brezilya’nın Florianopolis kentinde, aralık ayında ise İtalyan’nın Milano ve Torino kentlerinde rastlandığı açıklama edilmişti.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir