Son dakika haberi… İmzayı attı! Çin’e yönelik yeni adım – HaberEvi Tüm Haberler

Trump, Beyaz Saray bahçesinde, Hong Kong konusunda Çin’e yönelik atılacak yeni adımları ele aldığı basın toplantısında, “Bugün Çin’i Hong Kong halkına yönelik zorlama politikalarından nedeniyle sorumluluk sahibi tutan bir yasa tasarısı ve başkanlık kararnamesi imzaladım.” ifadesini kullandı. 

Hong Kong’a Milli Güvenlik Yasası’nı getiren Çinli yetkililerle meslek yapan bütün bankalara yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarının Kongrenin büyük desteği ile geçtiğini anımsatan Trump,”Bugün ben de bu kararnameyi onayladım. Bu kararname Hong Kong’un özgürlüğünü elinden bölge kişileri ve kurumları sorumlu tutmamızı karşılayan yeni araçlar sağlıyor.” dedi. 

Trump, Hong Kong’daki durumu yakından izlediklerini ve durumun iyi olmadığını kaydederek, “Hong Kong halkınının özgürlükleri elinden alındı ve bundan böyle özgür piyasada rekabet edemiyor. Birçok insanın Hong Kong’u terk edeceğinden tereddüd ediyorum.” ifadesini kullandı.

ABD ve Hong Kong’un fazla artı meslek yaptığını ve Hong Kong’a çoğu ayrıcalık tanındığını kaydeden Trump, “Hong Kong’a ayrıcalıklı davranışımızı sona erdiren bir kararname imzaladım. Hong Kong şimdi Çin anakarası ile aynı muameleyi görecek. Hiçbir ayrıcalığı ve özel idareli muamelesi olmayacak.” ifadesini kullandı. 

Kovid-19’tan Çin’i sorumlu tuttu 

İngiliz hükümeti Huawei’yi 5G altyapısından tümdengelim kararından da memnun etme duyduğunu belirten Trump, Huawei’yi tehlikesiz bulmadığını kaydetti. 

Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Ticaret Örgütünü “Çin’in kuklası” olarak nitelendiren Trump, “Çin’i koronavirüsü gizleme ve bu virüsü tüm dünyaya salması nedeniyle tamamıyla sorumlu tutuyoruz. Bu salgını en ilk olarak durdurabilirlerdi, bu çok daha basit olurdu.” ifadesini kullandı. 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir