Son dakika haberi… Ermenistan’ın hain saldırıları Türkiye’den lanetlendi – HaberEvi Tüm Haberler

Ermenistan tarafından Azerbaycan kentleri Gence ve Mingeçevir’e düzenlenen füze saldırılarında çok sayıda sivil enteresan aşağı kaldı.

Gece saatlerinde gerçekleştirilen saldırıyı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Hak Bakanı Abdülhamit Gül ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesaplarından paylaştıkları mesajlarla lanetledi.

Ermenistan’ın insanlık ve savaş suçu işlediğini kaydeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir şehirlerine gerçekleştirdiği saldırılarla savaş ve insanlık suçu işleyen Ermenistan’ı şiddetle kınıyorum. Kardeş Azerbaycan halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, haklı davalarında yanlarında olduğumuzu bir kere daha tekrarlıyorum” paylaşımında bulundu.

“BUNUN BAYAĞI KALLEŞLİKTİR, KORKAKLIKTIR, HAK HUKUK TANIMAZLIKTIR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ermenistan ordusunun Azerbaycan’ın Gence kentine saldırısına ilişkin, “Bunun adı kalleşliktir, korkaklıktır, yargi hukuk tanımazlıktır.” ifadesini kullandı.

Oktay, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ermenistan’ın Gence kentine düzenlediği füze saldırısına tepki göstererek, “Savaş suçu işleyen terörist ve işgalci devlet Ermenistan, Gence’de kadın, çocuk, yaşlı demeden yeniden masum sivilleri vurdu ve benekli yüzünü bir kez daha gösterdi. Bunun adı kalleşliktir, korkaklıktır, hak hukuk tanımazlıktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Her konuda sözü olan ülkelerin ve uluslararası kuruluşların işgalci Ermenistan’ın sivilleri katletmesine sessiz kalmasının manidar olduğunu bildiren Oktay, “Hiçbir insanlık suçu cezasız kalmaz. Can Azerbaycan’ın daha da zinde şekilde yanına olmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

‘HUKUKSUZLUK VE KATLİAMLAR KARŞILIKSIZ KALMAYACAKTIR’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Ermenistan, ilan edilen ateşkese rağmen savaş suçları işliyor. Hocalı’da yaptığı gibi bayan, çocuk, yaşlı, sivil demeden cinayet işliyor. Bu hukuksuzluk ve katliamlar karşılıksız kalmayacaktır. Kim ne derse desin Türkiye sonuna kadar Azerbaycan’ın yanındadır” sözleriyle saldırıyı kınadı.

‘BU ALÇAKLIĞI LANETLİYORUM’

Hak Bakanı Abdülhamit Gül, Ermenistan’ı lanetlediği mesajında, “Ermenistan, terör devleti olduğunu bir kere daha göstermiş, sivillere saldırarak yeniden insanlık suçu işlemiştir. Bu alçaklığı lanetliyorum. Defalarca Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikteyiz. Can Azerbaycan katiyen yalnız kalmayacak” ifadelerini kullandı.

‘SAVAŞIN BİLE HUKUKUNDA OLMAYAN KATLİAM ŞEBEKESİ GİBİ DAVRANIYOR’

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise “Can Azerbaycan’ın yanındayız. Ermenistan’ın katilce saldırılarını lanetliyoruz” dediği açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Ermenistan bir haydut devlet olarak sivilleri öldürüyor. Zalim katliamlar gerçekleştiriyor. Katiller ve destekçileri hukuku çiğniyor. Gence’ye yapılan saldırılar insanlık suçudur. Ermenistan ve destekçileri savaşın bile hukukunda olmayan katliam şebekesi gibi davranıyor. Bu saldırılar ve katliamlar cezasız kalmayacak. Ermenistan insanlığa aleyhinde kabahat işlemekten suçludur. İnsanlık ve hukuk adına Ermenistan mahkum edilmelidir. Cumhurbaşkanımızın Azerbaycanlı kardeşlerimizin her zaman yanında olacağımıza dair iradesi ile ‘tek ahali iki devlet’ olarak sonuna kadar Azerbaycanlı kardeşlerimizin hukukunu savunacağız.” 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir