Son dakika haberi: DSÖ denemeleri ikinci kez durdurdu | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüs vakalarında denenen ‘hidroksiklorokin’in kullanımını bir buçuk ay içinde ikinci kere durdurdu. Örgüt, “hidroksiklorokin” ve “lopinavir/ritonavir” bileşimi ilaçların denemelerinin “ölüm oranlarını düşürmede başarısız kaldığı” gerekçesiyle durdurulduğunu açıkladı.

Örgütten yapılan yazılmış açıklamada, hastaneye kaldırılan yeni herif koronavirüs hastalarına karşın etkin bir tedavi bulunması amacıyla mart ayında “Dayanışma Denemesi” programının başlatıldığı hatırlatıldı. Sıtma ilacı hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşimi ilaçların geçici deneme sonuçlarının standart tedaviyle karşılaştırıldığında yeni herif koronavirüs kaynaklı ölüm oranlarını “hiç azaltmadığı” ya da “çok eksik azalttığı” belirtildi. “Örgütümüz, Milletlerarası Yön Belirleme Komitesi’nin bu ilaçlarının denemelerine son verilmesi tavsiyesini kabul etti” denildi.

Salgınla mücadelede sınıfta kalmakla eleştirilen örgüt, 25 Mayıs’ta da ‘hidroksiklorokin’ denemelerinin ‘güvenlik endişeleri’ sebebiyle geçici olarak askıya alındığını açıklamış, 3 Haziran’da ise denemelerin tekrar başlayacağını duyurmuştu. Derhal bu son kararın nasıl yankılanacağı merak konusu.

Örgüt yetkilileri dikkat çeken bir izah etme daha yaptı. Dünya genelinde 24 saat içerisinde 212 bin yeni koronavirüs vakası görüldüğünü ve bunun şimdiye değin oysa en yüksek sayı olduğu uyarısında bulundu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir