Son dakika haberi: Afiyet Bakanı Koca’dan önemli direktifler – HaberEvi Tüm Haberler

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

genelde yaşantımız dünya ölçeğinde etkili olan bu salgından giderek daha eksik hasar görüyor. Salgının maske, mesafe ve temizlik tedbirlerine uyuldukça gerilediğini ayrıca ülkemizde ayrıca dünyada görüyoruz. DSÖ 2 gün önce grip güncelleme raporunu yayınladı. DSÖ grip vakalarının azalması sonucunu maske, sosyal mesafe ve temizliğe başlamıştır.

Ekim ayındayız. Gribin en yaygın olduğu günlere girdi. Koronaya karşısında alacağımız tedbirler bizi gripten de koruyacaktır. 2 virüse aleyhinde tedbir aynıdır. Grip ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Buna rağmen genel olarak gribin bulaşmasına karşı tatmin edici aklıselim değiliz. İki hastalığı birdenbire geriletebiliriz.

DSÖ’nün Türkiye hakkında yayınladığı rapor. Türkiye’nin en varlıklı ülkeler arasında olmamasına karşın salgında en cömert ülkelerden biri olduğu vurgulanıyor. DSÖ korona Türkiye raporundan daha sonra AB ilerleme raporuna bahsetmek istiyorum. Türkiye bu uygulamaları AB’nin bulaşıcı hastalıklarla ilgili direktiflerine uygun şekilde yaptığı şive yapılmıştır. Sosyal güvencelerine bakılmaksızın herkese ücretsiz tedavi sağlanmıştır. AB ilerle raporunda yayınlanan bu değindiğim hususlar salgına küresel standartlarda karşılık verdiğimizdir.

Temmuz ayından itibaren normalleşme dönemine girdik. Sınırlamalar kalktı. Bu yeni dönemin gereklerine uyarak virüs taramalarına başladık. Bu taramaları yurt dışına gidenlere, ceza evlerinde ve benzer gruplara yapıyoruz. Bu güne kadar hava aracılığıyla yurt dışına gidenlere yaptığımız testlerin sayısı 490 bin 880’dir. Yaptığımız taramalarda bin 226 kişide testi artı çıkmıştır. 15 Ekim’de saha taramasına bitmiş başlayacağız. Belirtisiz olduğu halde testi pozitif meydana çıkan vakaları saptama etmiş olacağız.

Aşı konusundaki gelişmeler fazla yol dargın olmasına rağmen bu dek kısa günlerde ifade edemez. Aşı kendisini virüsten korumayanlar için çare değildir. Salgında her yerde çok sıkı tutulan tedbirler gevşiyor. Risk artan bir şekilde geniş bir tabana yayılıyor. Testi artı çıkanların ve temasta bulunanların izolasyon kurallarına uyması şarttır. Bakanlık olarak zorunlu tedbirleri alıyoruz. Salgınlar yayılım odaklarına karşısında yerinden müdahale gerektiriyor. Vakaların artma gösterdiği yerlerde sebepleri ortaya çıkararak ilave tedbirler aldık. Geçtiğimiz pazartesi günü yüz yüze eğitimde 2. aşama uygulanmaya başladı. Türkiye kat ettiği yolu daha salgının sıfır noktasında oluşturduğu Bilim Kurulu rehberliğinde almaktadır. Bu komite bizim en büyük gücümüzdür. Hocalarımıza her toplantımızda daima teşekkür ediyorum.

Temmuz ayında oluşmaya başlayan yerli aşı grubu hakkında size ayrıntılı veri vermedim. Bugün bu aşamaya geldiğimize inanıyorum. Aşı çalışmalarını doğrudan yöneten uzmanlar bulunmaktadır. 600 kişilik takım tarafından bu araştırmalar yürütülmektedir. Şu an aşılarından 2’si insan deney aşamasına yakındır. Bulaşı hastalıkların geçmişine bakıldığında aşıların kolay bulunmadığı görülmektedir. Bugünkü durum muhakkak ayrı olacaktır. Ama işin doğasında bir güçlük olduğu bilinmektedir. Salgının başlangıcında aşı için ön görülen vakit en düşük 12 ortalama 18 aydı. Salgın 1 yılını doldurmaya başlarken kayda değer gelişmeler ortaya konuldu. Çin, Rusya ve bir takım ülkeler aşı için insan deneylerine geçmiş bulunmaktadırlar. Aşı konusunda dünyadaki koşul budur. Umut fazla yüksek bulunmakla birlikte temkini elden bırakmamak gerekir.

JURNAL KORONAVİRÜS TABLOSU

Türkiye’de son 24 saatte 57 birey koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti, hasta sayısı ise bin 671 oldu. Toplam vefat eden vatandaşımızın sayısı 9 bin 14. Bu tablo daha önce de göstermiştim kayda değer bir tablo. Özellikle zatürre ve olgu oranının dağılımını gösteren bir tablo.

5f872c7970380e11c49c5d6d

İLLERDEKİ SON ŞART

İstanbul’da 1 ayda büyüme yüzde 50 oranında Ankara azalma yüzde 60 dek oldu. Son 3 günde bir yükselme görüyoruz. İzmir bir ay yüzde 50 azalış. Bursa’da bir artma var. Balıkesir’de yüzde 50’ye yakın büyüme.

5f872d8570380e11c49c5d70

İSTANBUL’DA YENİ ÖNLEMLER ALINACAK MI?

İstanbul’da çoğunlukla geriye doğru dönüşlerle birlikte bir yükselme bekliyorduk. Biz şuan kısıtlama anlamında bir tedbiri düşünmüyoruz. Sahada yaygın şekilde filyasyon ekiplerimizi daha da arttırdık. Sahadaki ekiplerle birlikte temaslarını bilhassa saptama etme süresi 7-7 buçuk dakika oldu. Hastaneye yatışlarda ciddi bir artışın olmadığını görmüyoruz. Doluluk oranlarına bir sorun yok. Bu dönemde bulaşmayı durdurmak için maske kullanımının ve mesafe çok kayda değer. Topluluk ortamlara da girilmemesi gerekir. Aile içi bulaşın daha pozitif olduğunu görüyoruz. Çoğalma olan illerimizde tedbirlere uymakla, sahada filyasyonu artırarak sonuç aldığımızı biliyoruz. Ankara’da Diyarbakır’da yaptığımız çalışmalardan biliyoruz. Dolayısıyla bu yükselişin nasıl düşeceğini bundan böyle toplum olarak da biliyoruz.

OLGU- HASTA SAYISI TARTIŞMASI

Son haftalar yoğun olarak gündeme gelen bir konu oldu. Vaka ve hasta tanımını yaptığımız günden beri olan bir konu. Türkiye olarak pandemideki mücadelemizi olgu, hasta kavramlarıyla gölgelemeyelim. Biz çare rehberimizde semptomu, yani bulgusu olan kişilere deneme yapan ülkeler arasındayız. Bu semptomu olan kişilere yaptığımız testler açık havada, Temmuz ayından itibaren de bizim kesitsel taramalar, yani ülkeler arası geçişlerin olduğu dönemde yapılan testler, celp ve terhis döneminde yapılan testler, sporculara yapılan testler gibi kesitsel yaptığımız taramalar oldu. Keza saha taramalarımız oldu. Yarından itibaren de aileler tespit edildi, geç olmadan bu saha çalışmasını her yerde ediyor olacağız. Temmuz ayından bizim hasta olarak tanımladığımız semptomu olan, testi pozitif kişiler olarak tanımladık. Daha önce bu kesitsel incelemeler olmadığı için vatandaşa şeffaf olmak için hasta tanımını kullandık. 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir