Son dakika… Erdoğan’dan AYM üyesinin ‘ışıklar’ paylaşımı hakkında açıklama – HaberEvi Tüm Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tüzük Mahkemesi (AYM) üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımına ilişkin, “Çok şanssız bir yorumlama. Bu şanssız açıklamayı keşke yapmamış olsaydı. Kaldı ki bir üyenin üzerine böyle bir şey düşmezdi.” dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nın arkasından Meclis’te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

AYM üyesi Şimşek’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımının tartışıldığı dile getirilerek, “Sizin AYM’yle ilgili yorumlarınız ne olur?” sorusu üstüne Erdoğan, şunları söyledi:

“Çağırmak fakat tartışmalı bir tweet attı. Anlaşmazlığa Neden Olan bir tweet attığı için de tartışılır ayla geldi. Bunu özellikle bireysel bir tweet olarak ölçmek doğru olmaz. Çünkü ‘Bütün çalışıyoruz. Işıklarımız yanıyor.’ ifadesiyle zaten bir bütünü adeta bir kolektif yapıyı açıklayan bir girişim burada söz konusu. Fazla şanssız bir tanımlama. Bu talihsiz açıklamayı keşke yapmamış olsaydı. Kaldı ki bir üyenin üzerine böyle bir şey düşmezdi. AYM üyesinin neredeyse böyle bir sürecin içinde farklı bir şekilde yer alması neredeyse bir siyasete soyunmuş olması; çok açlık ediyorsan bu işi istifa edersin, gelirsin siyasetin içerisine girersin. Siyasetin içinde bunu da bundan daha ötesini de söyleme şansını da yakalarsın.”

AYM üyesi Yıldırım’ın, “hatalı anlaşıldığını ve kamuoyundan özür dilediğini ifade ettiği” hatırlatılarak, “Sizce bu özür tatmin edici mi?” sorusuna Erdoğan, “Bunu derhal AYM Başkanı ve heyeti düşünmelidir. Apaçık böyle bir tablo varsa gereğini de onlar yapmalıdır.” karşılığını verdi.

“İstanbul’daki lokal mahkemenin AYM kararını uygulamama yönündeki kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, “O, adamakıllı yasanın kendi içinde sürdürdüğü bir süreçtir. Geçmişte de bunun örneği Şahin Alpay’la ilgili vardı. Yine yerel mahkeme bir karar tahsis etmek suretiyle böyle bir adımı atmıştı. Çağırmak ki böyle bir adımı atabiliyor. Burada da yerel mahkeme, bu kararı devretmek suretiyle atabileceği bir adımı atmıştır. Olay budur.” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU? 

Twitter hesabından Tüzük Mahkemesi binasının gece çekilmiş fotoğrafını paylaşan Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Şimşek, “Işıklar yanıyor” ifadesine yer vermişti. Sosyal medyada gündem olan paylaşıma siyasilerden ve toplumun çeşitli kesimlerinden tepki gelmişiti.

Yargı Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter hesabında “Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk namına hitabe ehliyetini yitirirler. Işıkları halk açar, halk kapatır.” ifadelerini kullanmıştı.

Engin Şimşek’ın paylaşımı üstüne İçişleri Bakanlığının Twitter hesabına Bakanlığın gece çekilmiş fotoğrafı konuldu. Bakanlığın paylaşımında “Işıklarımız hiç sönmüyor.” ifadesine yer verilmişti.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de AYM’nin, kendi üyesinin anayasal düzeni lağveden darbeci bir tarihe atıf yapmasına müsaade etmemesi gerektiğini belirterek “Bir AYM üyesinin anayasal düzeni tehdit etmesi hukuksuzluktur. Türkiye’nin demokrasiyi korumakla görevli kurumları görevlerinin başındadır. Demokrasimiz her türlü tehditten daha güçlüdür. Demokrasimizi koruma konusunda kararlılığımız kesindir. Milletimiz adına demokrasimizi korumaya yeminliyiz. Demokrasimizi kimse tehdit edemez. Bir Tüzük Mahkemesi üyesi, Türkiye’nin hukuk güvenliğini ihlal edemez. Cunta ağzıyla konuşanların anayasal düzenimizi hedef almasına müsaade etmeyeceğiz. Darbeci zihniyetin kurumlarımızda olmasına katlanma edemeyiz” demişti. 

Şimşek özür dilemişti

Tüzük Mahkemesi Üyesi Engin Şimşek, “Işıklar yanıyor” şeklindeki paylaşımı sebebiyle kamuoyundan özür dilemişti.

Şimşek, İstanbul 14. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinin Enis Berberoğlu kararının gerisinde sosyal medya hesabından Tüzük Mahkemesi binasının fotoğrafını ekleyerek yaptığı ve tepkilere neden olan “Işıklar yanıyor” şeklindeki paylaşımıyla ilgili yazılmış yorumlama yapmış ve dün gece paylaştığı mesajda maksadını aşan ifadeler kullanmış olmaktan dolayı üzüntü duyduğunu belirterek, kasti şekilde hukuk ya da demokrasi dışı bir olguya atıf yapmasının laf konusu olamayacağını ifade etmişti.

Hukuk ve demokrasi karşıtı her türlü girişimin karşı olduğunu kaydeden Şimşek, “Mesai sonrası Anayasa Mahkemesi bahçesinde yaptığım yürüyüşün ardındaki çektiğim fotoğrafı hukuk dışı herhangi bir imada bulunmaksızın paylaştım. bilerek demokrasi ve hukuk dışı hiçbir imada bulunmayacağım şahsımı tanıyan herkesçe malumdur. Ancak insani bir yanılgıyla yanlış yorumlanmaya müsait şekilde paylaştığım mesaj dolayısıyla kamuoyundan özür diliyorum.” ifadelerini kullanmıştı.
 

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir