Son dakika… Eğitim uçağı düştü | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Büyükçekmece’de Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanı’ndan saat 10.56’da havalanan özel bir havayolu şirketine ait eğitim uçağı, motor arızası nedeniyle ivedi inişe geçti. Saat 11.05’te ivedi inişe geçen pilotaj lisans öğrencisi Beytullah Nart’ın kullandığı eğitim uçağı abes araziye düştü. İddiaya göre pilotun manevrası baştan sona uçak Avrupa TEM Otoyolu’na düşmekten son anda kurtuldu.

YARALI AMBULANS UÇAKLA HASTANEYE KALDIRILDI

Uçağın düştüğünü görenler itfaiye ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, sağlık durumu, polis ve AFAD ekipleri sevk edildi. Ekipler uçağın enkazına ulaştı ve yaralı Beytullah Nartı’ı enkazdan çıkardı. Zarar Görmüş öğrenci, araziye inen ambulans helikopterle Başakşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ağır yaralanan öğrenci Beytullah Nart’ın vücudunda kırıklar olduğu öğrenildi. öte taraftan uçağın düşüş sebebinin belirlenmesi için kaza kırım ekibinin durum yerine gelip çözümleme yapması bekleniyor. Uçuş okulunun yetkililerinden alınan bilgiye takriben kaza kırım ekibinin raporunun yaklaşık 2 ay içerisinde sonuçlanacağı öğrenildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği’nden kazayla ilgili yapılan açıklamada, “İstanbul Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanından bugün saat 10.56’da havalanan özel bir havayolu şirketine ait eğitim uçağı, alınan ilk bilgilere göre motor arızası nedeniyle inişe geçtiği sırada saat 11.05’te havalimanı yakınlarında düşmüştür.  Olay yerine hemen emniyet, afiyet, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edilerek, uçağın pilotaj lisans öğrencisi (B.N), yaralı olarak kurtarılmıştır.  Olay yerine tekerlekli araçlarla ulaşımın mümkün olmaması sebebiyle ambulans helikopter sevk edilmiştir.  Konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır. ” denildi.

UÇUŞ OKULUNDAN AÇIKLAMA

Okulun genel müdürü Celal Açıkgöz incelemelerin ardındaki yorumlama yaptı. Açıkgöz, “Uçak saat 10.56 sıralarında kalmış yapmıştır. Öğrencimiz yalnız görevi için Hezarfen Havaalanı’nda 05 pistinden kalkış yapmış. Yaklaşık 2 dakika sonradan kalkışı takiben bilinmez bir nedenle gördüğünüz noktaya gerekli iniş planlamış. Şuanda Ankara’dan kaza kırım ekibi ve sivil havacılık genel müdürlüğünün araştırma ekibi geliyor. Kaza sonunda öğrencimiz 112 ambulansıyla hastaneye kaldırıyor.” dedi.

afiyet hakkında açıklama yapan Açıkgöz, “Tıbbi olarak net bir şey söyleme şansım yok. Fakat gerekli müdahalelerin yapıldığı söyleniyor. Vücudunda kırıklar olduğu söylendi lakin durumu hakkında net bir bilgi verilmedi. Yalnız görevlerde uçtuğu için eğitimin ileri safhasında. Kazanın oluş sebebiyle alakalı şuanda bir şey bildirmek için çok erken. Bütün hava hadiselerinde olduğu gibi kırım ekibi çok detaylı bir çözümleme yapıyor. Bunun pilotaj mı yahut teknik bir arıza mı olduğu konusunda bizim bir şey söyleme şansımız değil. Ancak keza hava durumu keza de bütün şartlar eğitim uçuşu için müsait. Takriben iki ay içerisinde kaza kırım ekibinin raporları açıklanır” diye konuştu.

PİLOT SABAHTAN SAATLERİNDE İLK UÇUŞUNU YAPMIŞ

Uçağın şuana kadar herhangi bir arızası olmadığını söyleyen Cingöz, “Aynı uçak tipinde beş her birine uçuştadır. Şuana dek herhangi bir arızamız olmadı. Sabah pilotumuz benzer uçakla kendi uçtu. Uçakla ilgili herhangi bir sorun olduğunu varsayım etmiyorum.” diyen Açıkgöz, valiliğin kaza sebebini motor arızası olarak açıklamasıyla ilgili kendi yorumlarını yapmışlar” dedi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir