Son Dakika! Doğu Akdeniz’de gerilimi daha da artıracak bir adım daha | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Doğu Akdeniz’de gerilim sürerken, tansiyonu tırmandıracak adımlar gelmeye devam ediyor. Fransa Savunma Bakanlığı duyurmuştu. 28 Ağustos’a kadar sürecek Fransa, İtalya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ortak deniz ve hava tatbikatı başladı. Tatbikatın adına Eunomia dendi.

Tatbikata ilişkin ülkelerin savunma bakanlarından peş peşe direktifler geldi. Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, sosyal ağ hesabından Doğu Akdeniz’in gergin bir alan haline geldiğini belirtti. “Milletlerarası hukuka hürmet ayrıcalıksız kural olmalı” dedi.

Yunan Bakan Nikos Panayiotoupulos, Berlin’de konuştu. Tatbikatın gerginliği azaltmanı bir parçası olduğunu savundu. Rum Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılmış açıklamada ise 4 ülkenin askeri gücünü göstermek üzere Doğu Akdeniz’de olduğu açıklama edildi.

Tatbikat dahilinde Yunan F-16 savaş uçakları ve Rafale tipi Fransız savaş uçakları, Rum tarafının Baf kentindeki Andreas Papandreu hava Üssü’ne indi. Dışişleri Bakanlığı, Fransız uçaklarının Rum tarafına inmesine karşı çıktı. Bakanlık Sözücü Hami Aksoy, uçakların tatbikatın gerekçe edilerek konuşlandırılmasının 1960 antlaşmalarına tutarsız olduğu belirtildi.

Fransa’nın Rum-Yunan ikilisini Doğu Akdeniz’de gerginliği tırmandırma yönünde teşvik ettiğini ifade etti. “Bir kez daha hatırlatıyoruz” diyerek, Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ve Kıbrıs Türkü’nü açık havada bırakmaya çalışan her teşebbüs hüsranla sonuçlanacağına dikkat çekti.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir