Son dakika… Dışişlerinden Batı Trakya’daki Türk azınlığa ait ilkokulları kapatan Yunanistan’a tepki – HaberEvi Tüm Haberler

Sözcü Aksoy, Yunanistan’ın Batı Trakya Türk azınlığına ait ilkokulları sistemli olarak kapatma politikası hakkındaki soruya yazılı cevap verdi. Sözcü Aksoy, Yunanistan’ın son 25 yıldır Batı Trakya Türk azınlığına ait olan ilkokulların faaliyetini, ülkedeki tasarruf tedbirleri ve öğrenci sayılarının yetersizliği bahanesiyle, azınlığa danışmadan sistemli olarak ‘geçici durdurma’ aracılığıyla kapattığını belirtti. Aksoy, “Bunun son örneğini, Azınlığın sekiz ilkokulunun daha kapatılması teşkil etmiştir. Bu kararla, 25 yıl önce 231 olan Türk Azınlık ilkokullarının sayısı 115’e inmiştir. Yunanistan’ın bu uygulaması, Batı Trakya Türk Azınlığı’na karşın olarak on senelerdir sürdürülen asimilasyon ve baskı politikasının bir parçasıdır. Avrupa Birliği de bir üye ülkede insan haklarının sistematik bir biçimde ihlal edilmesine seyirci kalmaktadır” dedi.

‘YENİDEN AÇMAYA AĞIRLAMA EDİYORUZ’

Sözcü Aksoy, Yunanistan’ı, Lozan Barıştırma Antlaşması hükümleriyle bağdaşmayan, azınlık mensubu çocukların eğitim haklarını çeşitli bahanelerle ihlal etme politikasına son vermeye ve bahse konu okulları her tarafta açmaya ziyafet ettiklerini belirterek, “Bu konuda, Batı Trakya Türk azınlık kurum ve kuruluşları tarafından yapılan açıklamaları destekliyor; konuyu uluslararası toplumun ve insan hakları örgütlerinin dikkatine getiriyoruz. Batı Trakya Türk azınlığının eğitim sorunlarının çözülmesi için Yunanistan makamları nezdindeki girişimlerimiz Lozan Uzlaşma Antlaşması’nın tesis ettiği mütekabiliyet esasına kadar kararlılıkla sürdürülecektir” ifadesini kullandı.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir