Son dakika… Dışişleri Bakanlığı’ndan sert tepki: AB’nin haddine değildir – HaberEvi Tüm Haberler

Sözcü Aksoy, AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın arkasında yapılan basın açıklaması hakkındaki soruya, yazılmış yanıt verdi. Doğu Akdeniz’de gerginliğin müsebbibinin, maksimalist ve uluslararası hukuka tutarsız eylem ve talepleriyle Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) olduğunu gösteren Aksoy, “Ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz’deki meşru yargı ve çıkarlarını yok saymaya çalışan bu ikiliye, AB’nin birlik dayanışması bahanesiyle kayıtsız şartsız destek vermesi, gerginliği daha da tırmandırmaktadır. AB’nin ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı istek etmesi haddine değildir. Zira, AB Yargı Divanı’nın da tasdik ettiği üzere, AB’nin bu konuda bir yetkisi yoktur. Bu istek AB’nin keza kendi müktesebatına ayrıca de uluslararası hukuka aykırıdır” dedi.

‘AB, ÇÖZÜM ARIYORSA DÜRÜST BİR ARACI OLMALI’

AB ve AB üyesi ülkeleri, birlik dayanışması bahanesiyle Yunanistan’ın milletlerarası hukuka tutarsız maksimalist taleplerine destek olmamaya davet eden Aksoy, şunları kaydetti:

“Yunanistan bir takımada devleti değildir. Meis ilk olarak olmak üzere, Anadolu’ya yakın Yunan Adaları’nın kıta sahanlığına sahip olmaları milletlerarası hukuka ve içtihata aykırıdır. Türkiye tekrar tekrar diyalog ve diplomasiye şive yaparken, AB’nin yaptırım diline başvurması mevcut sorunların çözümüne tezgâhtar olmadığı gibi, ülkemizin kararlılığını daha da artırmaktadır. Türkiye, aleyhinde kurulan tüm hukuksuz ittifaklara rağmen, kendisinin ve Kıbrıs Türkleri’nin çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edecektir. Meseleye samimi olarak bir çözüm bulunması isteniyorsa, Yunanistan ve GKRY’nin bu durumun bundan böyle sürdürülemez olduğunu görmesi ve arkalarındakilerin hatalı hesaplarıyla hareket etmemeleri gerektiğini anlamaları lazımdır. neticede, AB Doğu Akdeniz’de çözüm özlem ediyorsa objektif davranmalı ve doğru bir araci olmalıdır.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir