Son dakika… DEAŞ’ın intikam yemini eden fedaisi de tutuklandı – HaberEvi Tüm Haberler

Terör örgütü DEAŞ’ın Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ile bazı dernek, kuruluş ve kişilere yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu yönünde elde edilen istihbari bilgiler üzerine İstanbul Güvenlik Müdürlüğü’nce alıştırma başlatıldı. Bu kapsamda örgüt üyesi Hüseyin Sağır, AK-47 marka uzun namlulu silah ve 5 şarjör ile İstanbul’da yakalandı. Çıkarıldığı mahkemece 18 Ağustos’ta tutuklanan Hüseyin Sağır’a eylem talimatı verdiği değerlendiren ve DEAŞ namına çatışma bölgelerinde sorumlu düzeyde faaliyet belirten, üst düzey örgüt mensuplarından şifreli mesaj programları aracılığıyla aldığı direktifler doğrultusunda Türkiye’deki stratejik yerlere, siyaset ve devlet adamlarıyla bir takım hesaplı hedeflere karşın sansasyonel eylemleri koordine eden DEAŞ’ın güya Türkiye emiri Mahmut Özden, 20 Ağustos’ta Adana’nın Yüreğir ilçesine emrindeki Yeşilbağlar Mahallesi’nde gözaltına alındı. Özden, 31 Ağustos’ta sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

OĞLU GÖREVİNİ DEVRALMIŞTI

Gözaltına alınan Mahmut Özden’in güvenlik güçleri tarafından İstanbul’a gönderilmesiyle oğlu Hamza Özden’in babasının iddiaya göre Türkiye emiri görevini devraldığı kaydedildi. Adana polisinin eylül ayı başında yaptığı operasyonla Hamza Özden’in de arasında bulunduğu 5 kararsız yakalandı. Mahmut Özden’in oğlu Hamza Özden ile örgüt üyesi olduğu saptanan şüpheliler İstanbul’a gönderildi. Operasyonun devamında nezaret sayısı 11’e çıktı. Şüphelilerin aralarında ‘Özden’in fedaisi’ olarak bilinen ‘Mücahit Musab’ kod adlı Barıştırma Coşkun’un da olduğu, DEAŞ’ın Türkiye’de eylem planı yaptıkları 12 kişilik hücresinde yer aldığı belirlendi.

DAHA ÖNCE İNTİKAM YEMİNİ ETMİŞ

ÖTE YANDAN Coşkun’un 20 Eylül 2019’da Adana Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı bir operasyonda yakalanıp tutuklandığı, sonra ise tutuksuz yargılanmak üzere özgür kaldığı belirtildi. Coşkun’un, terör örgütü DEAŞ’ın güya emiri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin yayınladığı, içerisinde Türkiye’de eylem yapılmasını istediği ses kaydını yayınlamasının arkasından, sosyal ağ hesabından ‘Yakında’, ‘Adana’ ve ‘Vallahi intikam alacağız bir mühlet daha sonra da olsa intikam alacağız’ yazılı kağıt ve bıçak fotoğrafı paylaştığı öğrenildi. 10 Eylül’deki operasyonda yakalanıp gözaltına alınan Uzlaştırma Coşkun, sevk edildiği adliyede, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

5f87fb1517aca91798c3df30

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir