Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani ile görüşecek | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Astana Zirvesi sanal ortamda yapılacak. Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, videokonferans yoluyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geliyor.

Dönüşümlü olarak Türkiye, Rusya ve İran’da gerçekleştirilen zirve için sıra İran’daydı fakat salgın sebebiyle tepe ertelenmişti. Zirvenin salgının seyrine tarafından ağustos ayı içerisinde yüz yüze olma ihtimali konuşulurken salgında her üç ülkede de istenen vaka düşüşünün elde edilememesi nedeniyle salgının sanal ortamda yapılmasına karar verildi.

Astana Zirvesi’nin gündeminde Suriye sahasındaki son durum olacak. İdlib özelindeki gelişmeler ele alınacak. 5 Mart tarihinde Türkiye ve Rusya arasında Moskova’da imzalanan mutabakat muhtırası ile İdlib’de çatışmalara son verilmiş ve iki ülke askerleri karşılıklı devriyelere başlamıştı. İdlib’de kurulacak güvenli koridordan radikal örgütlerin temizlenmesi konusunda da taraflar beraber çalışacaktı. Astana Zirvesi’nde İdlib’deki koşul masaya gelecek.

Zirvede Suriye’de Esad rejimi ve muhalifler arasında devamlı anayasa görüşmeleri de ele alınacak. 3. tur görüşmeler salgın sebebiyle ertelenmişti. BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen salgın izin verirse tarafların 3. tur görüşmelere Cenevre’de başlamaya hazırlanmış olduğunu vurgulamıştı. Ankara ise Esad rejiminin akılcı olmayan talepleri sebebiyle tüzük görüşmelerinde istenen ivmenin elde edilemediğini savunuyor. Liderler tüzük sürecini de değerlendirecek.

Zirvenin bir gündem maddesi de Suriye’deki siyasi geçiş süreci olacak. Siyasi işlem tüm yönleriyle ele alınacak. Suriye’de Suriye Ulusal Kürt Konseyi ile terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD arasındaki diyalog girişimleri de Astana Zirvesi’nde gündeme gelecek bir başka başlık.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir