Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi’nde | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Yapılan incelemeler sonunda deniz tabanının altındaki kuyunun ilk 2 katmanında 320 milyar metreküplük doğalgaz bulunduğu müjdesini 21 Ağustos’ta vermiştik.

Test, analiz ve mühendislik sonuçta bulduğumuz rezerve 85 milyar metreküplük ek bir buluş daha yapıldı bununla birlikte bulunan toplam rezerv 405 milyar metreküpe ulaştı.

Fatih Sondaj Gemisi arama faaliyetlerine Türk Ali – 1 kuyusunda devam edecek.

Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır, bu nedenle Türkiye tarihindeki en büyük hidrokarbon kaynağına kavuşmuş olacaktır.

Karadeniz’deki Akdeniz’deki yeni sondajlardan alacağımız müjdelerle bu kaynağı genişleteceğiz.

Kanuni Sondaj Gemimiz Karadeniz’deki faaliyetleri için yola çıktı.

Devamının da geleceğine inandığım bu keşiflerle inşallah ülkemizin doğal gazda dışarıda bağlılığı önemli ölçüde azalacaktır.

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarını paylaşım mücadelesinden Türkiye’yi dışlama çabalarına rıza göstermeyerek yeni bir dönemin kapısını açtık.

5f8af71bd265a20e4451083a

DENİZ ALTI ROBOTU ‘KAŞİF’

‘Kaşif’ adını verdiğimiz denizaltı robotu doğru yüzlerce metre derinlikte gereklilik duyulan elektriği ve video görüntülerini uzaktan kumanda ile elde edebileceğiz.

Deniz altı robotumuzun ülkemize uğurlu olmasını diliyorum.

Kalkınma ve büyüme çabamızın en büyük kalemini yaratıcı petrol ve doğalgazda dışarı ödediğimiz sayı azaldıkça bu hizmetlerimizi milletimize daha idareli şekilde sunabileceğiz.

Bu keşfin en düşük miktarı ve değeri kadar kayda değer kabul ettiğim bir husus da milletimize büyük bir moral vermiş olmasıdır.

Yıllardan Beri gıpta ile baktığımız bu zenginliklere bundan böyle ülkemizin de sahip olabileceğini görmemiz, inşallah öteki alanlardaki mücadelelerimizin başarıya ulaşacağının da işareti.

AVRUPA BİRLİĞİ’NE TEPKİ

Ülkemizin ve Kıbrıs halkının haklarını hiçe sayan hiçbir oldubittiye müsade vermemeye kararlıyız. Doğu Akdeniz’de barışı egemen kılmanın yolu, Türkiye’nin ve KKTC’nin haklarına saygılı olmaktan geçiyor, bunun dışındaki hiçbir zorbalığa ve oyunlara eyvallah etmeyeceğiz. AB’nin bu konuda Yunanistan ve Rum kesiminin yaklaşık olarak esiri haline gelmiş olması ne fazla kendisine zarar veriyor. Irkçılık ve İslam düşmanlığı bataklığında çırpınan, İngiltere’nin ayrılmasıyla şiddet kaybeden AB bu yükü taşıyamaz. Biz her şeye rağmen Avrupa ile kadim geçmişe sahip ilişkilerimizi geliştirerek sürdürmekten yanayız. Burada cevap bekleyen tek soru AB’nin bunu isteyip istemediğidir. Salgının da etkisiyle bir her tarafta yapılan sürecinden geçildiği kritik dönemde bunun cevabını AB’den verebilecek diğer bir mercii yoktur.

Biz kendi işimize bakıyoruz, Karadeniz’de ve Akdeniz’de aramalarımıza devam edeceğiz. Ekonomimizi imal, ihracat istihdam odaklı olarak büyütmeyi sürdüreceğiz. Gözünü ve kalbini ülkemize yöneltmiş bütün mazlumlara el uzatmayı sürdüreceğiz. Milletimize adalet ettiği tüm hizmetleri getirmeyi sürdüreceğiz, bu uğurda icabında canımızı ortaya hazırlamak dahil hiçbir fedakarlıktan vazgeçmeyeceğiz.

2023 hedeflerimize ulaşarak bizden sonraki nesillere 2053 vizyonunu hayata geçirebilecekleri büyük ve zinde bir Türkiye bırakana kadar durmayacak duraksamayacağız.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir