Son dakika… Bakan Selçuk’tan Çankırı’da kayda değer talimat | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşamasında, ilkokul 2, 3, 4’üncü sınıflar, köy okulları, 8 ve 12’nci sınıflar, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ile özel gereksinimli öğrenciler yüz yüze eğitime başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu kapsamda Çankırı’nhın Tüney köyündeki Tüney Şehit Mehmet Demir İlkokulunu ziyaret etti. Mektep bahçesinde öğrencilerle bir araya gelen, sohbet eden Bakan Selçuk, çıkışta gazetecilere yorumlama yaptı.

‘BÜTÜN KÖY OKULLARI AÇIK KALACAK’

Bakan Selçuk, 21 Eylül’den sonradan eğitim öğretimin 2’nci aşamasına gelindiğine şive yaparak, “Bu aşamada da ilkokul 1 ve mektep öncesi zaten açıktı. 2, 3 ,4, 8 ve 12’nci sınıflarımızla, özel eğitim gereksinimi olan çocuklarımızın tüm kademelerindeki okulları ve tüm kademelerdeki köy okulları edinmek üzere bugün açılmış bulunuyor. Köy okullarımızla ilgili geçtiğimiz yıldan beri çok yoğun bir çalışmamız var. Bu incelemeler çerçevesinde başka bir güzel alıştırma daha söz konusu. Köy okullarında öğrenci sayısına bakılmaksızın bütün köy okullarının açık kalması için bir yönetmelik tedbiri aldık. Bu bağlamda bugün bütün köy okullarımızın açılıyor olmasının sevinci içerisindeyiz. Valiliklerimiz bünyesinde İl Hıfzıssıhha Kurulları, il-ilçe milli eğitim kurulları, okullarımızın açılışı, kapanması, ihtiyaçları konusunda büyük bir çaba içindeler. Bu konularda alınacak tedbirlerle de yapılması gereken husus açık. Bu anlamda bazı ihtiyaçları da dikkate alıyoruz” dedi.

‘TABLETLERİN DAĞITIMI BAŞLIYOR’

İhtiyaçlardan birinin de tablet olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın şüphesiz ana mecrası Eğitim Bilişim Ağı (EBA) televizyonu. EBA televizyonu çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu müfredatın tamamını kapsıyor ve çocuklarımız televizyondan ihtiyaçlarını giderebilirler. Eğer kaçırırlarsa tekrarını izleyebilirler. Tabletlerin dağıtımıyla ilgili kriterleri daha önce açıklamıştık, bu kriterler doğrultusunda iller, okullar marifetiyle tabletlerin dağıtımı bu haftadan itibaren başlıyor ve adım adım devam edecek” diye konuştu.

‘ÇOCUKLAR İSTEDİKLERİ MERKEZDEN DESTEK ALABİLİR’

Bakan Selçuk, 13 bine yakın EBA yardim merkezi kurulduğunu hatırlatarak, EBA yardim merkezlerinde 8-10 bilgisayarın olduğu bir eğitim ortamının olduğunu kaydetti.  Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

“Çocuklar kendi okullarına değil, istediği en yakın okula başvurup bu merkezde istediği kadar çalışabilir, takviye alabilir. Biz evinde çalışma olanağı daha sınırlı olan çocuklar için bir ay içerisinde 13 tane EBA yardim merkezini hayata geçirdik. Bundan sonraki süreçte her türlü sağlık durumu kuralına uyarak, Afiyet Bakanlığı Bilim Kurulunun ortaya koymuş olduğu ölçütlere dayalı olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Salgının seyrini dikkate alıp her ne tedbir gerekiyorsa bu konularda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bugün burada da çocuklarımızın sosyal mesafeye uygun olarak dezenfektan, temizleme malzemesi, maske, uzaklık ve sanki bütün ihtiyaç ve kurallara riayet ettiklerini görmüş olmaktan da sevinç duydum. Bu ikinci aşamayı bu köy okulundan açıyor olmanın bambaşka bir mutluluğu var. Bundan sonraki sürecin de kaliteli bir eğitime dönüşmesi için her türlü tedbiri alıyoruz. Bu tedbirlerimizi alırken de hem dünyayı izliyoruz hem de Türkiye’nin farklı bölgelerindeki ihtiyaçları dikkate alıyoruz.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir