Son dakika… Bakan Akar açık açık uyardı! ‘Haddinizi aşmayın’ – HaberEvi Tüm Haberler

Bakan Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları ile Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Alpaslan Kavaklıoğlu’nun da katılımıyla videokonferans toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Libya’daki Savunma Emniyet İşbirliği ve Eğitim Yardım Danışma Komutanı, Afganistan’daki Türk Tayin Kuvveti Komutanı, NATO Karargahı’ndaki Türk Askeri Temsilcilik Heyeti Başkanı, KKTC’deki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı’nın yanı sıra ordu komutanları, Muharip Hava Kuvveti ve Deniz Filosu komutanları sürekli faaliyetler ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi verdi. Savunma ve emniyet konuları kapsamında Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, terörle mücadele harekatları ve koronavirüsle mücadelede alınan tedbirlerin de ele alındığı toplantıda açıklamalar veren Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yoğun bir dönemden geçtiğini belirtti. Görevlerini başarıyla yerine getiren bütün personeli kutlayan Akar, “İnşallah bundan daha sonra da benzer ağırbaşlılık ve samimiyetle, diyalog ve koordinasyon içinde faaliyetleri yürütmek suretiyle bize bahşedilen görevleri başaracağız. Hepinize bahtı açık, başarılı görevler diliyorum” dedi.

‘VATANDAŞLARIMIZIN ACILARINI PAYLAŞTIK’

Akar, dün TSK komuta kademesi ile birlikte İzmir’de yer sarsıntısı bölgesine gittiklerini, oradaki faaliyetlere ilişkin veri aldıklarını hatırlatarak, “Oradaki kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın acılarını paylaştık. Çalışmalara bir tüm halinde destek veren Silahlı Kuvvetler, helikopterlerin tahsisi, havadan buluş yapılması, kurtarma çalışmalarına katılacak unsurların ve araçların Hava Kuvvetlerimizin zinde nakliye filosu ile Erzurum’dan, Konya’dan, Diyarbakır’dan Konya’dan bölgeye intikalini sağladı. bununla birlikte İHA ödev ederek orada egzersiz yapan arkadaşlarımıza havadan gözcülük yapma imkanı verdi. Ege Ordusu’nda görevli Mehmetçik de vatandaşlarımızın ihtiyacı olabilecek çadırların kurulmasında büyük hızla ödev yaptı. Silahlı Kuvvetler, bakanlık olarak vatandaşlarımızın acısını eksilmek için elimizden gelen gayreti gösterdik, göstermeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin daha önce yaşanan afetlerde olduğu gibi bu afette de üstüne düşeni yaptığını, bundan sonra da yapmaya hazırlanmış olduğunu belirterek, “Silahlı Kuvvetlerimizin bir görevinin de bu olduğunu, böyle günlerde bağrından çıktığı milletinin yanına, onların emrinde olduğunu bir kez daha gösterdiniz” ifadesini kullandı.

‘YUNANİSTAN ŞIMARIKLIKTAN, BENCİLLİKTEN VAZGEÇİP…’

Ege ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Akar, “Yargı, alaka ve menfaatlerimizi korumak için bugüne dek ne gerekiyorsa yaptık bundan sonradan da yapmaya devam edeceğiz. Bu konuda elimizden gelen neyse bugüne değin büyük fedakarlıklar göstererek yaptık bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Komşumuz Yunanistan’dan da şımarıklıktan, bencillikten vazgeçip, uluslararası hukuk ne diyorsa, anlaşmalar, bu konuda alınan uluslararası kararlar, deniz hukuku, hakkaniyet, insaniyet, etik neyi gerektiriyorsa bir an önce buna uymalarını bekliyoruz. Adaların silahsızlandırılması, adaların hava sahası, karasuları meselesi dahil. Bunların hepsinin gözden geçirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

KKTC’de yaşayan Türklerin egemenlik, özgür ve yargı ve hukuklarının herkes kadar kabul edilmesinin önemine değinen Akar, şöyle konuştu:

“Hem deniz yetki alanları konusu da var. Bu sizin dediğinize, bir üniversitenin ya da birkaç kişinin dediğine tarafından olmayacak. Bencilce, birtakım hakkı ve hukuku gasbetmenize müsaade etmeyeceğiz. Uluslararası hukuka, hakkaniyete, adalete, ahlaka uygun olarak bir paylaşımdan bahsediyoruz. Bu manada diyaloğa, müzakereye açığız, siyasi çözümden yanayız, milletlerarası hukuka, deniz hukukuna saygılıyız. Fakat dediğimiz gibi adalet, yargı duygusu edinmek kaydıyla. Değilse, ‘hep bana’ diyerek bencilce yaklaşımla bir yere varılamayacağını komşularımızın da görmesi lazım. Bunu gördükten sonradan çözüm fazla kolay. Çözümden daha sonra da iyi komşuluk çerçevesi içinde oradaki komşularımızın da kuytu ve refah içinde yaşamaları gayet olası. Somurtkan halde bizim hakkımızı, hukukumuzu yedirtmeyeceğimizi herkesin bilmesi gerekli. Bunun için ne yapılması gerekiyorsa bugüne dek yaptık bundan daha sonra da aynı azim, kararlılıkla yapmaya devam edeceğiz. başkaca herhangi bir çözümü de kabul etmeyeceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz.”

‘BUNLAR ÇIKMAZ SOKAK’

Akar, Türkiye’ye ait araştırma gemilerinin aklıselime sahip herkesin de bildiği gibi ayrıntılarıyla teknik ve bilimsel bir alıştırma yürüttüğüne vurgu yaparak, “Araştırma yapıyor. Onlara yönelik bir taciz düşünüldüğü için biz onları koruma ve refakat görevini yerine getiriyoruz. Bilimsel bir çalışma yapılıyor. Normalde sükunetle bu işin yapılması buna herhangi bir şekilde müdahale edilmemesi lüzumlu lakin maalesef bu konuda müdahale ediliyor” dedi.

Bu konularda üçüncü tarafların nesnel olmasının, hakkaniyetli hitabe içinde bulunmasının önemine değinen Akar, şunları kaydetti:

“Yanlı, cepheli ön yargılı yaklaşımlarla bir yere varılamayacağını görmeleri gerekli. Doğrusu uzlaşma istiyorlarsa objektif bir yaklaşımla iki tarafa eşdeğer yaklaşımla bir yere varılabileceğini bilmeleri gerekli.  Bu konuda binlerce kilometreden gelip Doğu Akdeniz’de 1870 kilometre kıyısı olan Türkiye’ye karşı ahkam kesmeye kalkmak, kurallar koymaya kalkmak hiçbir şekilde geçerli değildir. Bunlarla bir yerlere varılamaz. Bunun anlaşılması, bizim hakkımıza herkesin saygı göstermesi lüzumlu. Hiç kimse gücünü, boyunu aşarak birtakım işler yapmaya kalkmasın, bunlar çıkmaz sokak. Bunu da cümbür cemaat bilsin, hakkımızı yedirmedik, yedirmeyeceğiz. Bunun için yapılması gereken neyse bugüne dek yaptık, bundan sonradan da yapacağız.” 

‘TERÖR SALDIRISINI ŞİDDETLE KINIYORUM’

Akar, Viyana’da gerçekleşen terör saldırılarına da değinerek, “Terör saldırısını kuvvetle kınıyor, Avusturya halkına taziyelerimizi iletiyorum” dedi.

Terörü tüm dünyanın karşılıklı bir sorunu olarak nitelendiren Akar, “Senelerdir terörle mücadele eden bir ülke olarak, terörle mücadelede meslek birliğinin önemine bir defa daha vurgu yapıyor, terörün dilinin, dininin, ırkının olamayacağını, hiçbir türünün kabul edilemeyeceğini bir kere daha vurguluyorum” ifadelerini kullandı.

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir