Son Dakika: Antarktika’da oy hakkı sahibi almak için önemli adım | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Türk bilim insanları Antartika’ya 4 sefer düzenledi. Gaye, Antartika’da bilim üssü oluşturmak. Antarktika’da Horseshoe Adası’nda bu üssün kurulmasıyla kıtada üssü yer alan ABD, İngiltere, Rusya ilk önce almak üzere 29 ülkenin arasına Türkiye de katılacak.

Üs kurma çalışmaları sürüyor bunun için bundan başka yönetmelik yayımlandı. Mevzuat, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nca , oradaki bilim üssü kurma çalışmalarının Antartika Çevre Koruma Protokolüne uygun olarak yürütülmesi nedeniyle yayımlandı.

Buna göre, “Antarktika’da bilimsel üskurulması projesi” kapsamında kurulacak bilimsel üssün faaliyetlerinde çevrenin korunması da bu mevzuat hükümleri çerçevesinde sağlanacak.

Antarktika’da gerçekleştirilmesi planlanan her proje bir etkinlik olarak ele alınacak ve tüm etkinlikler için seferden önce ÇED Raporu hazırlanarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulacak.

Bahşedilen izinler çerçevesinde egzersiz yapmayan,yönetmeliğin öngördüğü atama veya yasakları ihlal ettiği tespit edilen etkinlik sahiplerine ise 10 sene zaman ile Antarktika’ya gidişi yasaklanacak

Yönetmelikle Türkiye’nin Antarktika’da oy hakkına sahip olabilmesi için manâlı kriterlerden biri olan Antartika Çevre Koruma Protokolü’ne uyum sağlanması şartı da gerçekleştirilmiş ve Türkiye’nin Antarktika’daki varlığı açısından manâlı bir adım atıldı.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir