Son dakika… ABD’de 285 çocukta Kovid-19’a ast “iltihaplanma sendromuna” rastlandı – HaberEvi Tüm Haberler

Sonuçları “New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmaya tarafından, virüs taşıyan veya hastalığı geçirmiş çocuklarda, vücudun ayrı sistemlerine bağlı kalp, akciğer, böbrek gibi iç organlar ile cilt ve asap sisteminde iltihaplanma tespit edildi.

ABD Rahatsızlık Denetim ve Önleme Merkezi verilerine tarafından, ülkede mart ayı başından mayıs ayı sonuna kadar, yaş ortalaması 8 olan 285 çocukta benzer bulgulara rastlandı. Çocuklardan 6’sı rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybetti.

Hastalığa yakalan çocuklarda 24 saat süren 38 derecenin üzerinde alev görülüyor, kan iltihaplanma göstergeleri artıyor ve en az iki organı etkileyen iltihaplanmaya emrindeki rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.

Hastalanan çocuklarda mide bulantısı ve ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları yaygın görülürken, bir takım çocuklarda nadir görülen Kawasaki hastalığına benzer iltihaplanmaya emrindeki ödem ve yürek problemleri ortaya çıkabiliyor.   

Araştırmaya önderlik eden Boston Çocuk Hastanesinden Dr. Adrienne Randolph, hastalıktan etkilenen çocukların yüzde 80’inde, koroner arter anevrizması gibi kalp damar tıkanıklığı sorunları olduğunu belirterek bu türden kronik rahatsızlığı yer alan çocukların Kovid-19’a aleyhinde özel koruma altına alınması gerektiği uyarısında bulundu.

Randolph, herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan ancak yüzde 30’u obez olan hastalanan çocukların büyük çoğunluğunun Afro-Amerikalı ve Hispanik olduğunu kaydetti.   

İlk defa Avrupa’da görülen rahatsızlığın dünyada 1000 değin çocuğu etkilediği varsayım ediliyor.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir