Son Dakika! ABD NATO’dan çıkacak mı? NYT’den bomba iddia | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Amerikan Başkanı Donald Trump, kameralar aleyhinde yıllardır NATO’yu bilhassa de savunma harcamaları üzerinden her fırsatta eleştirmiş, Özel sohbetlerde ise daha da ileri gidip “Üyelikten çıkmalıyız” dediği iddia edilmişti. New York Times gazetesi, Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanması halinde NATO’dan çıkmak için düğmeye basabileceğini ileri sürdü.

Gazetenin Trump’ın yakın çevresine ve kendisi ile daha önce çalışmış kaynaklara dayandırdığı haberine kadar Trump, yıllardır kapalı kapılar ardında dile getirdiği bu niyetini muhtemel bir tercih zaferi ardından uygulamaya sokabilir.

Amerikan Başkanı ülkesinin NATO’dan çekilmesi konusunu son olarak 2018’deki NATO zirvesinde dile getirmiş olsa da seçimler yaklaştıkça bu konunun kendisince rafa kaldırılmadığına dair yeni iddiaların sayısı artmaya başladı. Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton bu yaz çıkan kitabında başkanın birçok kere 71 takvim ittifaktan ülkesini çekmeyi dile getirdiğini yazmıştı. Bolton, geçen ay İspanyol basınına verdiği röportajda ise Trump’ın ekim ayında bir ‘sürpriz’ yapabileceğini ve kasım ayındaki seçimlerden hemencecik önce NATO’dan çekilmeyi taahhüt edebileceğini söylemişti.

Bu iddiayı destekleyen diğer bir tanımlama da Trump döneminde Beyaz Saray Genel Sekreterliği görevini üstlenen John Kelly’den geldi. New York Times’a konuşan Kelly, görevi esnasında en zorlandığı şeyin Başkan Trump’ı NATO’dan bölünme kararından ‘caydırmak’ olduğunu söyledi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Son Dakika! ABD NATO’dan çıkacak mı? NYT’den bomba iddia | Video – HaberEvi Tüm Haberler” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir