Son Dakika… ABD mahkemesinden Türkiye kararı | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Duruşma kararında, Türkiye’den ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranının iki katına çıkarılma kararının yöntem bakımından yetersiz olduğu ve anayasanın “eşdeğer koruma garantisini” ihlal ettiği belirtildi. 

Bu kapsamda, ABD Başkanı Trump’ın Ağustos 2018’de Türkiye’den ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltme kararının anayasaya aykırı olduğu kararlaştırıldı. 

– ABD’nin çelik ithalatına ilave aidat kararı 

ABD Başkanı Donald Trump, Mart 2018’de ulusal güvenliği koruma gerekçesiyle ithal çeliğe yüzde 25 oranında gümrük tarifesi uygulanmasını kararlaştırmıştı. 

Laf konusu uygulamaya ilişkin Türkiye, ABD’ye gerekli istişarelerde yeralma talebini iletmiş ama olumlu sonuç alamamıştı. Türkiye, söz konusu kararın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına tutarsız olduğunu belirterek, ABD’yi DTÖ’ye şikayet etmişti.

Trump, 10 Ağustos 2018’de ise Türkiye’den ithal edilen çelik ve alüminyum için gümrük vergilerini iki katına çıkardığını duyurmuş, “Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil.” ifadelerini kullanmıştı. 

ABD’nin 13 Ağustos 2018 itibarıyla Türkiye menşeli çelik ürünleri için uyguladığı gümrük vergisini iki katına çıkarmasının ardındaki Türkiye de bir takım ABD menşeli ürünlerin ithalatında uyguladığı ilave finansal zorunluluk oranlarını aynı oranda yükseltmişti. 

Son olarak ABD, 21 Mayıs 2019’da Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerinde uyguladığı ilave vergileri yüzde 50’den yüzde 25’e düşürmüştü.
 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir