Son Dakika: “ABD heyeti Halife Hafter’le gizli röportaj yaptı” | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Çarpıcı iddiayı Londra merkezli ve Suudi Arabistan destekli Şarkulevsat gazetesi ortaya attı.

Gazetenin Anadolu Ajansı’nda kaynak gösterilen haberine tarafından, Libya’da kademeli olarak şiddet kaybeden General Halife Hafter, üstteki seviye Amerikalı askeri ve siyasi yetkililerden oluşan bir heyetle gizli bir görüşme gerçekleştirdi. Amerikan heyeti o görüşmede Hafter’e yeni bir mütareke anlaşmasını kabul etmesini öneri etti. Ve petrol hilali bölgesinden tüm askeri varlığını çekmesini istedi. Hem bu kritik bölgede Birleşik Milletler gözetiminde, Avrupalı bir uzlaştırma gücünün bulunmasını kabul etmesi teklifinde bulundu.

Gazeteye konuşan Hafter’e yakın bir kaynak, Amerikan heyetinin teklifini hafter için son talih olarak nitelendirdi. Haberde, Hafter’i Sirte’den Ecdabiye kentine çekilmesi için razı etmek için bir süredir bölgesel ve milletlerarası bakımlı müzakerelerin yürütüldüğü bahis edildi. Hafter bu çekilmeyi kabul ederse, BM nezdinde yasal olan ve Türkiye’nin de desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Sirte ve Cufra’ya operasyon yapmayacağı savunuldu.

Amerika’nın Trablus Büyükelçiliği’nden yapılan son açıklamada, Hafter’in bölgedeki petrol üretiminin durdurma girişimlerinden
“^Rahatsızlık duyuyoruz1 denilmişti. “Libya ekonomisini baltalayanların ve askeri gerilimi tırmandıranların izole edileceği ve yaptırım tehlikesiyle karşılaşacağı” uyarısında bulunmuştu.

Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da yazılmış bir açıklamayla, Hafter’in yanında savaşan Rus Wagner şirketinin başındaki isme yaptırım kararı aldıklarını duyurmuştu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir