Son dakika… A5’lerinin ifadeleri ortaya çıktı! ‘Pes’ dedirten sözler… – HaberEvi Tüm Haberler

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca, sürdürülen soruşturma kapsamında, eski güvenlik müdürleri Cemil Ceylan ve Hüsrev Salmaner’in Etimesgut ilçesinde yer alan gaybubet evinde saklandıkları belirlendi. İki belirsiz, önceki gün örgüt üyeliği suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ASLINDA FIRARI DEĞİLDİM

Güvenilmez Salmaner, savcılık sorgusunda “Korktuk, 80 darbesini de gördük, öncesini de gördük. Bundan dolayı zarar göreceğimizi ve neyle karşılaşacağımı bilmediğim için yakalanmak istemedim. Aslında kaçak durumda değildim. İlk 6 ay kendime ait evimde idim. Daha Sonra 2017 başında şuan bulunduğum eve geçtim” dedi. ByLock programı için kullandığı, kullanıcı adı ve şifresinin hatırlatılması üzerine de belirsiz Salmaner, “Ben hiçbir vakit ByLock kullanmadım. Ben bu programı kullanmış olsam girift bir şifre kullanırdım” diye konuştu.

BYLOCK DEĞİL SIRADAN ARAMA

 
Belirsiz Cemil Ceylan da ifadesinde, FETÖ ile herhangi bir bağlantısı olmadığını, örgütün kripto haberleşme programı kabul edilen ByLock programını hiçbir vakit kullanmadığını bahis etti. İnkar etmesine rağmen Ceylan’ın ByLock programı üzerinden arasında FETÖ’den tutsak Lokman Kırcılı, Cihangir Çelik Gibi eski polislerinde aralarında bulunduğu fazla sayıda kişi ile görüşmesinin tespit edildiğinin hatırlatılması üzerine de “Bu şahıslar ile ByLock isimli program üzerinden görüşme yapmadım. Bu görüşmeler tamamen siradan telefon araması ile yapılan görüşmelerdir” iddiasında bulundu.

BABAMA, ANNEME KAYINVALİDEME BAKTIM

15 Temmuz darbe girişimi esnasında evinde olduğunu ileri süren Ceylan, “18 Temmuz 2016 günü ise babam rahatsızlanınca Afyonkarahisar’a babama görmek için gittim. Bu dönemden sonradan ise uzun bir müddet, hem annemin ve babamın ayrıca de kayınvalidemin rahatsızlığından dolayı sürekli Afyonkarahisar’a ve Denizli’ye gidip geldim. Ben ailemle birlikte 15 Temmuz günü ikametimde bulunuyordum ve dışarı çıkmadım.” dedi.

FETÖ YÖNETİCİLERİYLE İRTİBAT

FETÖ içinden niçin ‘A5’ olarak kodlandığının sorulması üstüne de Ceylan, “Böyle bir kodlamadan bilgim yoktur” yanıtın verdi. Osman Hilmi Özdil, Tuncay Delibaş gibi üstteki düzey örgüt yöneticileri ile görüşmelerinin bulunduğunu hatırlatılması üzerine de Ceylan şu yanıtı verdi:

Osman Hilmi Özdil isimli şahsı tanımam, bu şahısla görüşme içeriğini şu an hatırlamıyorum. Benim üstüne belirli olan oysa eşim tarafından kullanılan hatla Tuncay Delibaş aralarında geçen konuşmalar ise eşimin sağlık durumu problemi ile, Tuncay Delibaş’ın da sağlıkçı olması ve Prof. Dr. Olması sebebi ile görüşmeler yapılmıştır.
 
SAĞLIK NEDENİYLE TESLİM OLMADIM

2017 yılında ikamete gelen polislerden dolayı aranmam olduğunu öğrendim. Bu tarihten sonradan gidip müracaat etmemdeki sebep tamamen sağlık problemlerimin olmasında ve sürecin sıkıntılı geçeceğini düşündüğüm içindi. Aranmam çıktığını öğrendikten sonradan ise Ankara ilinde bulunan ve gözaltına alındığım ikamette kalmaya başladım. Ben kesinlikle terör örgütü üyesi değilim. Ben kendi canımı zor taşıyorum. Bugüne değin teslim olmamamın sebebi rahatsızlıklarım ve Corona sürecinden dolayıdır. “

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir