Somalili genç kız Türk doktorlarına emanet | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Somali’de yaşamış 18 yaşındaki Ayan Nur Ali Roho Hersi, evinin önünde sara nöbeti geçirdi. Baygınlık geçiren talihsiz kız, yakılan ateşin üstüne düştü. Ateşin içinde bir süre kalan genç kız, yakınları tarafından kurtarıldı. Yüzünde ve boynunda üçüncü derece yanıklar oluşan Ayan Nur, Somali Mogadişu Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin peşinde Ayan Nur, ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi. Genç kızın, Sağlık Durumu Bilimleri Üniversitesi Kartal Kent Hastanesi’nde yer alan Yanık Tedavi Merkezi’ne nakli sağlandı. 1 ay yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veren Ayan Nur’un geçirdiği ameliyatlarda vücudundan ve kafasından alınan parçalar yüzüne nakledildi. Bir vakit daha yoğun bakımda kalan Ayan Nur, 10 gün önce servise alındı. Genç kızın afiyet hakkında bilgi veren doktorları, Ayan Nur’un tedavi sürecinin iyiye gittiğini söyledi. Ayan Nur’un ağabeyi Abdullah Muhammed Ali Roho Hersi Türkiye’ye çok teşekkür ettiğini belirtti. 

“ÖZEL AMBULANS UÇAKLA TRANSFERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Sağlık Durumu Bilimleri Üniversitesi Kartal Şehir Halkı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Mehmet Mustafa Altıntaş, Ayan Nur’un Türkiye’ye transfer süreciyle ilgili, “Hastamızın Somali’de, alev yanığı sonrası Mogadişu Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk müdahalesi yapıldı. sonradan epeyce ileri seviye yüz yanıkları olduğu için Türkiye’ye nakli planlanıyor. Biz de Kartal Kent Hastanesi olarak sağlık durumu turizmi alanında önce meydana çıkan tesislerden biri konumunda hastayı kabul ettik. Özel ambulans uçakla transferini gerçekleştirdik. Hastamızı kabul ettiğimizde epeyce önemli, üçüncü seviye yanıkları vardı. Bunlarla ilgili bir seri ameliyat geçirdi. Grefleme dediğimiz az kalsın tekrar bir yüz yapıldı. Bu çare süreci epeyce uzun. Yaklaşık 45 gündür yatıyor hastanemizde. Kartal Büyük Kasaba Hastanesi olarak ayrıca teçhizat, hem teknoloji, hem de insan gücü olarak oldukça üst seviyede hizmet verdiğimiz için bu tarz üst seviyede kaliteli hizmet gerektiren hastaları kabul ediyoruz ve tedavi ediyoruz. Şu lahza Ayan Nur geldiğine tarafından iyi durumda. Bir süre daha muhakkak çare planlarımız var. Yaptıktan sonradan inşallah ayakta ülkesine göndermeyi düşünüyoruz” dedi.

Konuşmasına sürekli Altıntaş, “Ayan Nur’un takibi esnasında bugün Somali Büyükelçisi Sayın Süleyman Muhammed Kar, Ayan Nur’u ziyaret etti. Durumu ve tedavisi hakkında bilgiler verdik. Bizlere teşekkürlerini iletti. Bir kardeş ülke olarak Somali Türkiye kardeşliğini bu stil hizmetlerle devam etmeyi planladığımızı ilettik” diye konuştu.

“BURNU, KULAKLARI, DUDAKLARI, TÜM GÖZ KAPAKLARI TAMAMIYLA YANMIŞTI”

Yara ve Yanık Çare Merkezi Sorumlusu, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Maksat Filinte, genç kızın sıhhat ve tedavi süreciyle ilgili, “Hasta bize yüzünde tam kat dediğimiz üçüncü derecede yanıkla geldi. Kemiğe kadar inmiş alın bölgesinde bilhassa geniş bir defekti vardı. Burnu, kulakları, dudakları, tüm göz kapakları tamamıyla yanmıştı. Boğazında trakestomi dediğimiz daha önce Somali’de çözülmüş bir delikle bize getirildi hasta. Önce yoğun bakımda hastayı takip ettik. Kendi vücudundan aldığımız cilt yamalarını yüzüne naklettik. Kendi saçlı derisinden bütün kat yanık olan kemiklerin üzerin kapattık. Hastayı bu dönemde yoğun bakımda uyutarak tedavi ettik. Keza pozitif hareket etmemesi keza de koyduğumuz cilt yamalarının tutması nedeniyle. daha sonra 10 gün kadar önce hastamızı servise aldık, uyandırdık. Yamalarının az kalsın tümü tuttu. Şimdi göz kliniği ile beraber kornealarındaki yanıkları peşine düşüp takip ediyoruz. Onun açık havada göz kapaklarının korneayı tam kapatması için bazı ilave işlemler yapıyoruz. yavaşça kendi ülkesine geri dönmeye hazır ayla getirildi. Hasta bize geldiğinde kendi yüzüne ait hiçbir dokusu kalmamıştı. Kıkırdakları adamakıllı yanmıştı. Baştan ona bir yüz yaptık yine kendi dokularıyla. Şimdi en azından sosyal hayatını sürdürebileceği, yeni bir yüzü oldu” şeklinde konuştu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir