Sisi’den küstah korkutma – HaberEvi Tüm Haberler

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi, Libya’da Türkiye’nin desteklediği Milli Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) darbeci general Halife Hafter’e aleyhinde elde ettiği önemli askeri başarıların arkasında Libya’ya askeri harekât tehdidi savurdu. Sisi, uluslararası meşruiyeti bulunmayan Hafter’e Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Fransa ile birlikte yardım veren Mısır’ın lüzum duyulması halinde ülke sınırları açık havada askeri bir görevde bulunabileceği mesajını verdi.

STRATEJİK BÖLGE

Libya sınırına yakın bir bölgede askerlere hitap eden Sisi, Darı’ın Libya’daki kırmızı çizgisinin Sirte ve Cufra olduğunu açıkladı. Hafter güçleri eski Libya lideri Muammer Kaddafi’nin memleketi Sirte kentini ocak ayının başında kentteki aşiretlerle anlaşarak ele geçirmişti. Sirte’nin güneyindeki Cufra Hava Üssü ise Sirte’nin elde tutulması ve Sirte ile Bingazi aralarında bulunan Petrol Hilali bölgesine yönelik olası bir harekatın başarılı olması için stratejik bir konumda bulunuyor.

HAFTER’E DEĞİNMEDİ

Mısır, BAE ve Fransa gibi ülkelerin, Moskova ve Berlin’deki mütareke girişimlerini reddeden Halife Hafter’in son haftalarda ağır darbeler almasının arkasından ‘ateşkes’ seçeneğini gündemlerine alması dikkat çekici. Konuşmasında, Trablus’a yönelik Nisan 2019’da askeri harekât başlatarak Libya’da son dönemdeki kanlı sürecin mimarı olan Hafter’in sürecin dışına itilmesine karşın taleplere değinmeyen Sisi, “Artık lüzum kendimizi savunma açısından lüzum Libya’da seçilmiş tek yasal otorite olan (Tobruk’taki) Temsilciler Meclisi’nin talebi üstüne olsun Mısır’ın (Libya’ya) oluşturacağı herhangi bir ilk elden müdahale uluslararası meşruiyet kazanmıştır” diye konuştu.

KABUL GÖRMEDİ

Sisi’nin Hafter ve Saleh ile bilikte 8 Haziran itibarıyla Libya geneli için ateşkes çağrısı yaptığı Kahire Bildirgesi kabul görmedi. Diplomatik girişiminin kimse göre ciddiye alınmamasını eleştiren Sisi, “Ömrümüzde hiçbir vakit kimseye aleyhinde savaş açmadık ve hiçbir kimsenin egemenliğine saldırmadık. Size saygı gösterdik ve müdahale etmedik. Çünkü tarihe, siz zorlama durumdayken ülkenize müdahale ettiğimizin yazılmasını istemiyoruz. Ama şu anda koşul değişti. Arap milli güvenliği ve Mısır-Libya milli güvenliği sarsılıyor. Libya’nın emniyet ve istikrarından başka bir şey istemiyoruz. Bizim ağırbaşlılığımızı zayıflık, sabrımızı da kararsızlık olarak algılayanlar yanılıyor. Bizim sabrımız, zayıflık ya da tereddütten değil, durumun netleşmesi ve gerçeklerin ortaya çıkması içindir” dedi.

Tiran ve Sanafir Adaları ve Etiyopya konularında üllkesinin milli çıkarlarını savunmada beceriksiz kalmakla suçlanan Sisi eleştiriliyor.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir