Sinemanın çınarı: Ömer Lütfi Akad | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Hayatını Yeşilçam’a veren sinemanın çınarı geride yüzü aşkın eser bıraktı. Gelin, Hudutların Kanunu, Lüküs Yaşam, Zarar Görmüş Kurt ve Kanun Adına filmlerinin de aralarında olduğu fazla sayıda manâlı filme imza atan yönetmen, senarist ve akademisyen Ömer Lütfi Akad, vefatının 9. yılında yad ediliyor.

İlk filmi “Vurun Kahpeye” ismini taşıyordu. 1948’de ‘Çekti’ gişe rekoru kırdı. Yılmaz Güney’e birincil rolü o verdi. Ayhan Işık’ı, Tarık Akan’ı yıldız yapan da oydu.

Sinemanın çınarıydı, saygın oldu saygıdeğer kaldı. 19 Kasım 2011’de hayatını kaybettiğinde ağızlarda bir söz dolaştı “bugün sinema öldü” 2 Eylül 1916’da Halep’ten İstanbul’a göç etmiş bir babayla İzmitli bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. bu nedenle göç onun filmlerinin en büyük parçasıydı.

Türk sinema tarihinin en kayda değer üçlüsü “gelin”, “nikah” ve “perhiz” filmlerine imza attı. Oyuncuları ufkunu da açtı yolunu da ressam yönetmen, sanat hayatı boyunca mesleğini halk masalları uyarlamalarıyla sürdürdü ve polisiye filmleriyle sinema dilini geliştirmeyi başardı.

Filmlerinde süsleme yerine mekan kullanan Akad, kendisinden sonraki sinemacılara bu tutumuyla örnek teşkil etti. Türk sinemasında tiyatrocular döneminden sinemacılar dönemine geçişi sağladı. Sahne en manâlı unsurdu onun için. Tiyatral anlayışı bu kuralla yıktı. Kendini de keşfetti ülkesini deardından sinemasını şekillendirdi. Hudutların kanunu, “Lüküs Hayat, Yaralı Kurt ve Kanun Adına” unutulmaz filmleri arasındaydı. Kendine özgü sakin çekimleri ile çarpıcı gerçekliği gözler önüne sermişti. Mutlu olmayı çabalayan insanları konu edinirdi. Koca ömrünü sinemaya verdi. Soranlara ‘sinema benim aşkım’ derdi.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir