Selçuk: Eğitimi sekteye uğratacak bir sorun olmadı | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Türkiye safha evre tamamen yüz yüze eğitime geçmeyi planlıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da bunu hedeflediklerini söylüyor. Şimdiye kadar yüz yüze eğitim nedeniyle her hangi bir olumsuzluğun yaşanmadığına uyarı çekiyor.

Bakan Selçuk, Türkiye Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. “Okul öncesi, ilkokul ve 8’inci derslik öğrencilerinin yüz yüze eğitime devam oranı yüzde 80’lere yaklaştı” dedi. Bunda okullarda uygulanan koronavirüs tedbirlerinin etkisinden bahsetti.

“YÜZ YÜZE EĞİTİME KATILIM YÜZDE 80”

“Öğretmenlerimizin eğitimlerini tamamlayarak okullarımızda Covid-19 ekipleri oluşturduk. Kaygı duyan velilerimizin ve öğrencilerimizin de sürecin iyi yönetildiğini tespit ettiklerinde daha da rahatladıklarını görüyoruz. Öğrencilerin okula gelişlerinde kurallara uyduğu, güya uzun zamandır bu sürecin içinde okula geliyor gibi hareket ettiklerini gözlemledik. Önceki yılların aksine okula gelişlerde daha heyecanlı ve mutlu oldukları gözlemlendi.”

Selçuk, şimdiye değin yüz yüze eğitimden kaynaklı eğitimi sekteye uğratacak bir sorunla karşılaşılmadığını aktardı. Okula adım adan herkesin HES kodu bilgisinin alındığını ve yetkililerin anlık olarak bilgilendirildiğini belirtti. Bundan sonraki hedefin ayrıntılarıyla yüz yüze eğitim olduğunu ifade etti.

“KONTROLLÜ BİR GEÇİŞTEN YANAYIZ”

Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm aşama ve sınıflarda tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başladı ve eğitim devam ediyor. Fakat biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yandan olduğumuzu beyan ettik. Bu doğrultuda hedefimiz aşamalı olarak tüm kademelerdeki öğrencilerimizi okullarıyla buluşturmak.

Hala bir takım kademelerde devam eden online eğitim. 60 bin öğrenciye tablet dağıtıldı. Ziya Selçuk, gereklilik sahibi öğrenciler olduklarının altını çizdi. Ayrıca 13 bin 200 EBA Takviye Noktası oluşturuldu. Bundan özellikle köy okulları faydalanıyor.

“EBA DEVAM EDECEK”

EBA, bir öğrenme ortamı olarak öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek. EBA fazla ayrıntılı bir kaynak çeşitliliği sunuyor. Salgın ardından da geliştirilmesi sürecek. Hem TRT EBA kanalları da salgın sona erse de yayın hayatına devam edecek.

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir