Salgındaki artış yakın takipte | Video – HaberEvi Tüm Haberler

Koronavirüs salgını İstanbul başta almak üzere Türkiye’nin tamamında çabuk tırmanışa geçmeye başladı. Bütün uyarılara karşın Koronavirüs etkisini sürdürürken Sıhhat bakanı Fahrettin Koca salgının azami çoğaltma gösterdiği İstanbul’a adeta kamp kurdu. Bu hafta Bilim Kurulu da İstanbul’da toplanacak ve koronavirüs salgınına ilişkin yeni önlemleri değerlendirecek.

CNN TÜRK’ün edindiği bilgiye takriben salgına aleyhinde alınacak yeni tedbirler, kabinenin de gündeminde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile bakanlıklar kendi alanları ile ilgili salgın sürecine yapılanlar ve yapılması gerekenlere dair çalışma başlattı. Bilim Kurulu önerileri ile bakanlıkların çalışmaları önümüzdeki hafta toplanması beklenen kabinede bütün bu öneriler ele alınacak.

Hükümetin gündeminde genel bir sokağa çıkma yasağı planlaması şu aşamada bulunmuyor. Ama Avrupa’daki örneklerde olduğu gibi akşam muhakkak saatlerden sonradan cafe ve restaurant gibi yerlerin kapatılabileceği kaydediliyor. Salgının ilk başında uygulandığı gibi 65 yaş üzeri için yeni önlemler de çalışmaların gündemde olacak. Bunun yanı sıra özel sektöre de elastik çalışmayı yaygınlaştırma çağrısı yapılacak. Kış aylarının yaklaşması sebebiyle koronavirüste de yükselme beklenirken, hastanelere muhtemel yığılma ile ilgili de önlemler değerlendiriliyor.

Ve kurallara uymayanlara yönelik cezalar. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce kesilen cezaların kuşkusuz tahsil edileceğini açıklamış ve bazı halk işlemlerini işaret etmişti. Kurallara uymayanlara yönelik daha etkili yoklama yapılması da hedefleniyor.
Bilhassa çoğalan ev toplantılarına dair denetimlerin de artırılması gündemde.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir