Sahte içkiden ölümlerde “dezenfektan” detayı – HaberEvi Tüm Haberler

Kartal’da Avukat Hakkı Oğuzhan Şahinoğlu’nun ölümüyle başlatılan soruşturmada tutuklanan şüphelilerden “Yer Fıstığı” adlı büfenin sahibi G.G., sahte içki nedeniyle hayatını kaybeden Avukat Şahinoğlu’nu tanımadığını, “Lord” marka dezenfektanı yüzey temizleyici olarak sattığını ileri sürerek, çok fena koktuğu için yalnızca 20 litresini sattığını, geri kalan 280 litresini iade ettiğini anlattı. Dezenfektanı büfeye satan A.O.İ. ise bu ürünü etil içki olarak yok, yüzey temizleyicisi olarak sattığını savundu. Büfede çalışan adli kontrolle serbest bırakılan Y.Ö. ise ifadesinde dezenfektanı alıp kendi alkol ve voktasını yapan kişilerin rahatsızlandıklarını duyduğunu itiraf etti.

Kartal’da 10 Ekim’de satın aldığı etil içki ile sahte içki yapıp içtikten daha sonra zehirlenen Avukat Hakkı Oğuzhan Şahinoğlu (46)’nun ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada şüphelilerin ifadelerinde dikkat çeken detaylar ortaya çıktı. İfadesinde büfe sahibi G.G. “Lord” marka dezenfektanı etil içki olarak sattığı iddiasını reddetti. G.G., dezenfektanın 20 litresini sattığını, geri kalan 280 litreyi ürünün çok fena kokması sebebiyle iade ettiğini ileri sürdü. Dezenfektanı büfeye satan A.O.İ. ise bu ürünü etil içki olarak değil, yüzey temizleyicisi olarak sattığını savundu. Benzer büfede çalışan Y.Ö. isimli değişken ise ifadesinde dezenfektanı alıp kendi içki ve votkasını yapan kişilerin rahatsızlandıklarını duyduğunu itiraf etti.

“ÇOK FENA KOKTUĞU İÇİN İADE ETTİM”

G.G. ifadesinde 20 yıldır büfe işlettiğini, Tekel ürünlerinin yanında kolonya ve dezenfektan da sattığını belirterek, şunları anlattı:

“Bu iş uygun Lord marka bir litrelik plastik şişedeki dezenfektan ürününü yüzey temizlikte kullanmak için satın almıştım. 20 gün önce A.O.İ. isimli kişiden faturalı 300 litre olarak 300 adet toplamda 1800 TL karşılığında mülk satın aldım. 5-6 günde ürünün satışını gerçekleştirdim. Fakat ürünün kötü kokması sebebiyle 280 litresini iade ettim. Yani bu üründen toplam 20 litre sattım. Bu ürünün bir litresini 30 TL’ye satıyordum. Ayrıca bu ürünü ben dezenfektan olarak satıyordum, etil içki olarak satmadım. Kimseye önermedim. Ben tekel ürünlerinin yanına kolonya ve dezenfektan ürünleri satmaktayım. Ben kendi evinde içki gerçekleştirmek için işyerinden etil alkol alan kişilere bu ürünü önermedim. Benim etil alkol satmak için bir ruhsatım vardır. Ben Hakkı Oğuzhan Şahinoğlu’nu tanımıyorum. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben kimseye sahte alkol yapımı konusunda teşvikte bulunmadım, ürün satmadım. Yüzey temizleyicisini içki yapımı konusunda önermedim. Gaye ve kusurum yoktur. Y.Ö. isimli birey haftada 2-3 gün yanımda yevmiyeli çalışan biridir. İşyerine müsade almak konusunda herhangi bir etkisi bulunmamaktadır”

“BU ÜRÜNLE KENDİ İÇKİSİNİ YAPIP, RAHATSIZLANANLAR OLDUĞUNU DUYDUM”

Büfede yevmiyeli işçi olarak çalıştığı belirli Y.Ö. ise ifadesinde, “Ben bana gereksinim duyduğunda gider tezgâhtar olurum. Ben bu işyerinin değişmez bir elemanı değilim. İşyerinde bandrollü tekel ürünleri ve içki satışı yapılır. Etil içki satma ruhsatı bulunmaktadır. Bu çerçevede satılmaktaydı. Etil alkolle birlikte rakı ve viski yapımında kullanılan içki kiti, anason, viski ve rakı da satılmaktaydı. Lord marka 1 litrelik plastik şişede bulunan dezenfektan mahsul de rafta satılmaktaydı. Ben bu ürünün hiç satışını yapmadım. Bu ürünün dükkan sahibi göre nereden alındığını bilmiyorum. Ben sonra bu ürünü alıp kendi içki ve votkasını yapan kişilerin rahatsızlandıklarını duydum. Olayda benim kastım yoktur” dedi.

“DEZENFEKTAN YÜZÜNDEN ELİNDE YARALAR OLUŞTU”

Y.Ö.’nün avukatı ise müvekkilinin içki olayını bilmediğini belirterek “Bu meslek yerinde gündelikçi çalışan olarak gitmektedir. Bu bayiye alınan hiçbir üründe yetkisi yoktur. Tekel bayisine güvendiği için arada kasada durmaktadır. Bu ürünü kimseye satmamıştır. Kendisi de dezenfektan olduğu için kullanmıştır. Elinde yaralar oluşmuştur” dedi.

“KIRIKKALE’YE DE YER FISTIĞI BÜFE’YE DE BEN SATTIM”

Lord marka dezenfektanın büfeye toptan satışını yapan şüpheli A.O.İ. ifadesinde, cihaz mühendisi olduğunu, kimyasal ve deterjan üretimine ilişkin herhangi bir eğitim almadığını belirtti. A.O.İ., 2020 Temmuz ayında kendi namına şahıs şirketi kurduğunu ve bu tarihten itibaren dezenfektan ürünlerinin toptan satışını ve pazarlamasını yaptığını anlatarak, “Kırıkkale’de yer alan Eko Mini market isimli işyerine birer litrelik plastik şişelerde bulunan 300 litreyi yüzey temizleme malzemesi olarak sattım. Yine Yer Fıstığı adlı Tekel’e de içki bazlı yüzey temizleyicisinden 300 litre sattım. Ürünün bedeli olan 8 bin 700 TL’yi kredi kartından tedarik ettim. Bu ürünlere ait fatura bulunmaktadır. Ben bu ürünü yüzey temizleyicisi olarak sattım etil içki olarak satmadım. Tekel bayii benden ürünü içki bazlı dezenfektan ürünü olarak alıyor. Ben bu bayiye herhangi bir şekilde etil içki amaçlı vermedim. Bundan ben sorumluluk sahibi değilim” dedi.

SATIŞ FİYATINDA ÇELİŞTİLER

ÖTE TARAFTAN esir şüpheliler G.G. ile A.O.İ.’nin ifadelerinde dezenfektanın fiyatı konusunda çelişki ortaya çıktı. G.G. 300 litre dezenfektanı 1800 TL’ye satın aldığını söylerken, toptan satışı yapan A.O.İ. rakamı 8 bin 700 TL olarak açıkladı. Ürünün fiyatı konusunda ortaya çıkan çelişki uyarı çekti.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir