Prof. Dr. Utkucu: Marmara Denizi altında büyük bir zelzele riski var – HaberEvi Tüm Haberler

Prof. Dr. Murat Utkucu, İzmir’de depremin yaşandığı alanın 1’inci derece yer sarsıntısı bölgesi olduğunu belirterek, “Sismolojik açıdan bakacak olursak beklenen büyük İstanbul depremini tetiklemesi fazla kuvvet bir olasılık. Ciddiye bile alınmayacak bir olasılık. Yalnızca küçük depremselliği tetikleyebilir veya tam tersi koşul da yaşanabilir” diye konuştu.

‘TÜRKİYE YER SARSINTISI BÖLGESİ, BUNA ALIŞMALIYIZ’

Türkiye’nin büyük bir kısmının yer sarsıntısı kuşağı üstünde olduğunu belirten Prof. Dr. Utkucu, “Türkiye’nin Ege Denizi sahillerine bakarsanız 3 büyük deprem meydana geldi. Bu depremlerden birisi Haziran 2017’de meydana gelen Karaburun depremidir. Temmuz 2017’de Bodrum’un Gökova Körfezi’nde meydana gelen zelzele ise ikinci büyük depremdir. Hatta bu depremde de tsunami olmuştur. Şayet çoğumuz bunu unuttuk. İzmir’de olan yer sarsıntısı ise 3’üncü depremdir. Arada Manisa’da olan yer sarsıntısı de var bağlı fakat. Yani Türkiye bir deprem bölgesi ve buna alışmalıyız. Defalarca depremlerin nerede olacağını düşünüyoruz. Düşüncelerimiz defalarca tehlikeli olacağı kısmında. Oysaki yer sarsıntısı riski sadece tehlikeden ibaret yok. Başka riski yaratıcı faktörler neler? Şehirlerimizi nereye kuruyoruz? Zeminlerimiz nasıl? Inşa kalitemiz nasıl? Inşa envanterimiz nasıl? Bunların birleşimi deprem riskini oluşturuyor. Biz defalarca tehlike kısmını düşünüyoruz. Halbuki tehlike oranı yüksek olsa bile diğer saydığımız faktörleri en üye indirgersek deprem riski küçük olacaktır” dedi.

‘MARMARA DENİZİ ALTINDA BÜYÜK BİR DEPREM RİSKİ VAR’

Yapılan tüm çalışmaların Marmara Denizi altında büyük bir yer sarsıntısı riski olduğunu ve bunun İstanbul için büyük risk arz ettiğini açıklayan Prof. Dr. Utkucu, şöyle konuştu:

“Geçen sene meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki Silivri depremi ve bu sene yeniden Eylül ayında İstanbul’da bir yer sarsıntısı daha oldu. Bu depremlerin olduğu yerden İzmit Körfezi girişine değin olan kısımda 250 yıldır önemli bir zelzele yok. İzmit Depremi 1999 yılında oldu. Bu bölgede bir önceki yer sarsıntısı 1719’da olmuştu. Yani yaklaşık 250- 300 yılda bir böyle büyük deprem oluyor. Dolayısıyla tüm çalışmalar şunu gösteriyor, Marmara Denizi altında büyük bir zelzele riski var. Bu da İstanbul ve çevresi için tehlike oluşturuyor. Bu durumda riskin ne zaman afete döneceğini bilemiyoruz fakat bu depremin 10 yıl daha sonra olması da 100 yıl sonra olması da sürpriz yok. Ayrıca Geyve’den geçen hatta da risk var, kimse ilgilenmiyor ama güneyden geçen bu hatta da büyük bir risk var.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir