Pazartesi sendromu kalp hastalığını tetikleyebilir – HaberEvi Tüm Haberler

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erol Özmen, “pazartesi sendromu” olarak bilinen “işe ya da okula gitmek istememe” sorununun aralıksız ve şiddetli yaşanması halinde depresyona ve anksiyeteye yol açabileceğini, hatta kalp damar hastalıklarını tetikleyebileceğini belirtti. 

Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilhassa çalışan kesimin ve öğrencilerin popüler sohbet konularından olan pazartesi sendromu hakkında henüz bilimsel bir araştırmanın bulunmadığını fakat bu sorunun ortaya çıkmasındaki etkenler ve sorunun sürekli hale gelmesi halinde yol açabileceği sonuçlarla ilgili değerlendirmeler yapıldığını kaydetti.

Pazartesi sendromunun bir hastalık değil ruhsal bir sorun gibi ele alınmasının faydalı olacağını ifade eden Özmen, “Çalışanların aralıksız konuştuğu, hatta cuma gününden itibaren konuşulmaya başlanan bir konu bu. Burada sahiden bir stres yaşanıyor. İşe ya da okula gitmekle ilgili olarak pazar sabahından başlayan ve pazar gecesi şiddetlenen, pazartesi günü ise işe gitmeyle sönmeye başlayan fakat gün boyu devamlı bir gerginlik hali. Pazartesi sendromu bir strestir” dedi. 

Sendromun pazar günü sabahleyin başlayan, gerginlik, keyifsizlik, basit sinirlenme, uyku sorunları, keyif alamama gibi durumlarla ortaya çıktığını vurgulayan Özmen, yaşanan bu stresin sahiden kişiye “seni zorlayan bir şey var, bunu aşamazsan mutsuz olursun” uyarısı verdiğine muhabere etti.

Özmen, birçok insanın bu sendromu sıklıkla yaşadığını ama bunu düzeltilecek bir sorun olarak görmediğini ve doktora başvurulacak bir durum olmadığını düşündüğünü aktararak, sürekli ve şiddetli bir sendrom varsa mutlaka uzmana başvurulması gerektiğini söyledi.

Depresyona yatkınlarda daha sık görülüyor

Kişilik özelliği olarak tez canlı olan ve depresyona yatkın kişilerde bu sendromun daha sık görülebildiğine sinyâl eden Prof. Dr. Özmen, “Ama birçok kişide bunlar olmasa da pazartesi sendromu görülebilir. Bunu yaşayan kişi yerinde bir tedavi görmezse, yardım almazsa kişide buhran, anksiyete bozukluğu hatta yürek damar hastalıkları yani stresle ilgili her türlü hastalık ortaya çıkabilir. Bunlar altta yatan neden olabilir, sonradan da gelişebilir.” diye konuştu. 
Özmen, Türkiye’de çalışanların yaklaşık yarısında bu sendromun görüldüğünün tahmin edildiğini belirterek, kişinin işinden kaynaklı sorunların da bu sendromu tetiklediğini kaydetti.

İş uygun yaşanan sorunlar veya meslek ortamındaki kesintisiz gerginlik ortamının bu sendromu artırabileceğini dile getiren Özmen, bu sendromu çok sık ve şiddetli yaşayan insanların mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekiğine dikkat çekti.

‘Stres faktörlerini hayatınızdan çıkarın’

Özmen, pazartesi sendromu yaşayan kişilere şu önerilerde bulundu: “Yaşadıkları ortamı, meslek yerini iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Stres yaratan faktörler varsa bunların giderilmesi için mücadele harcanmalı. İkincisi de kendi karakter yapılarını gözden geçirmeliler. Bazı ırk kaygılanmaya yatkındırlar. Kaygılanmaya meyilli olan millet bu özelliklerini aşamazlarsa pazartesi sendromunu yaşamaya yatkın olurlar. Bir uzmandan takviye almalılar. İnsanı rahatsız eden bu sendrom yardımcı sonuçlar da ortaya koyabilir. Stresler dürüst bir şekilde aşıldığı süre kişiyi ruhsal açıdan daha olgun bir düzeye getirir ve mutlu olmasını sağlar.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir